reklama
reklama

Adam Sperzyński starostą rawickim przez kolejną kadencję. Nie był to jednak łatwy wybór (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Adam Sperzyński starostą rawickim przez kolejną kadencję. Nie był to jednak łatwy wybór (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
131
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Rawiczu od godziny 9.00 do niemal 15.00 trwało pierwsze posiedzenie Rady Powiatu Rawickiego. Początkowo w porządku obrad były tylko cztery punkty, ale po jego rozszerzeniu liczył on ostatecznie 11 pozycji. Udało się wybrać przewodniczącego rady, wiceprzewodniczącego, starostów oraz członków zarządu, choć nie były to łatwe decyzje, a niektóre głosowania trzeba było powtarzać.
reklama

Rada Powiatu Rawickiego liczy 17 osób. W okręgu łączącym gminy Bojanowo i Miejska Górka do zdobycia było 5 mandatów, w gminach Jutrosin i Pakosław - 4, a w gminie Rawicz - 8. W tegorocznych wyborach samorządowych było wyjątkowo dużo kandydatow do pełnienia tych funkcji, bo aż 128. Niektórzy żartowali, że łatwiej dostać się na medycynę niż do powiatowego samorządu, bo na jedno miejsce przypadało 7,5 kandydata.
 
Ostatecznie najwięcej mandatów - cztery - zdobył PiS, cztery komitety mają po 3 mandaty, a Nasza Droga - 1.
 
ROZKŁAD MANDATÓW W RADZIE POWIATU RAWICKIEGO:
  • 4: Prawo i Sprawiedliwość (Maciej Jagodziński, Krzysztof Przybył, Piotr Popielas, Wiesław Krzyżosiak)
  • 3: Koalicja Obywatelska (Ireneusz Młynek, Sławomir Gwizdek, Beata Pałka-Szydło)
  • 3: Silny Region (Barbara Bogacka-Gancarczyk, Grażyna Kośmier, Radosław Osiecki)
  • 3: Razem w Powiecie (Roman Sidor, Katarzyna Frąckowiak, Jakub Moryson)
  • 3: Trzecia Droga PSL-PL20250 Szymona Hołowni (Adam Sperzyński, Szymon Węcłaś, Barbara Niwczyk)
  • 1: Nasza Droga (Marek Glura)                          

Kto zostanie rawickim starostą? Trudne rozmowy do ostatniej chwili

Od początku było wiadomo, że żadne ugrupowanie nie będzie sprawować władzy samodzielnie i potrzebna jest koalicja. Rozmowy nad jej utworzeniem były skomplikowane i przede wszystkim długie, bo trwały przez cały miesiąc. Wiele osób wielokrotnie dopytywało, jaki tym razem będzie układ sił w powiecie. Pogłoski krążyły różne, ale przez cztery tygodnie nie pojawiła się żadna oficjalna informacja w tej sprawie. Przebieg dzisiejszej sesji pokazał, że tak naprawdę wszystko rozgrywało się do ostatniej chwili.

Nie brakowało też okoliczności, które utrudniały nawiązanie współpracy między poszczególnymi ugrupowaniami: 

  • W radzie ponownie znalazł się Ireneusz Młynek, którego kilka lat wcześniej typowano na włodarza powiatu. Zaskakujący obrót zdarzeń spowodował wówczas, że starostą został jednak Adam Sperzyński. Mandat uzyskał też Sławomir Gwizdek - brat Jacka Gwizdka i wydaje się, że ci panownie nie będą chcieli porozumienia z tymi, którzy kadencję wcześniej zdecydowali się na dość nietypowe rozwiązanie.

  • Z kolei, ugrupowania Silny Region, Koalicja Obywatelska i Razem w Powiecie były dla siebie konkurencyjnymi, jeśli chodzi o wybory burmistrza Rawicza i wybory do rawickiej rady miejskiej. Czy jest możliwe by w strukturach powiatu doszło do ich współpracy? Co ważne, ostatecznie w radzie miejskiej Silny Region stracił samodzielną większość, więc też potrzebuje koalicjanta.

  • Do "gry" w powiecie wróciła też Platforma Obywatelska (Koalicja), która minionej kadencji nie miała swojego reprezentanta.

  • Starosta Adam Sperzyński i zarząd powiatu (czyli także Jakub Moryson) na konwencji wyborczej Silnego Regionu dostali od ugrupowania czerwoną kartkę.

    Dlaczego Bezpartyjni Silny Region chce być bezpartyjną częścią powiatu? Bo straciliśmy zaufanie do działań starosty rawickiego, jego zastępców i współtowarzyszy. Starosta rawicki wpadł w towarzystwo ludzi, którzy kierują się chęcią rewanżu, nienawiścią i zemstą. My tego nie podzielamy i dajemy zarządowi powiatu czerwoną kartkę - stwierdzono podczas konwencji Silnego Regionu. - Naszym zdaniem, powiat jest miejscem, które powinno wspierać wszystkie gminy. Dla nas stał się miejscem, w którym nie tylko nie ma wsparcia, ale nawet nie ma współpracy - powiedziano na spotkaniu.

Debiutanka w roli prowadzącej obrady Rady Powiatu Rawickiego

Pierwsze spotkanie nowej rady prowadziła najstarsza wiekiem radna - Barbara Bogacka-Gancarczyk, która świetnie sprawdziła się w tej roli. Zaznaczyła żartobliwie, że będąc debiutantką stała się od razu seniorką rady. Cytując Arystotelesa przypomniała także swoim kolegom i koleżankom, że polityka to sztuka rządzenia, w której liczy się dobro ogółu.
 
- Zróbmy coś dobrego dla społeczeństwa, ponad podziałami. Jednostka może wiele zdziałać, ale grupa jeszcze więcej - zaznaczała.
 
Zanim przystąpiono do podejmowania najważniejszych decyzji, radni odebrali od przewodniczącego komisji wyborczej, Sławomira Wasilewskiego zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Następnie wyłoniono komisję skrutacyjną do prawidłowego przeprowadzenia zaplanowanych głosowań. W jej skład weszli: Katarzyna Frąckowiak, Barbara Niwczyk i Ireneusz Młynek.
 

Niełatwy wybór przewodniczącego Rady Powiatu Rawickiego

W pierwszej kolejności należało wybrać przewodniczącego rady powiatu. Kandydatury zaproponowano dwie. Piotr Popielas (PiS) wskazał doświadczonego samorządowca Macieja Jagodzińskiego, a Sławomir Gwizdek (KO) swoją koleżankę z ugrupowania - Beatę Pałkę-Szydło. 

Potrzebna była bezwzględna większość głosów (9), żeby wybrać osobę, która będzie kierowała obradami przez całą kadencję. Okazało się jednak, że nie było to wcale proste i zajęło sporo czasu, a także wymusiło konieczność zarządzenia kilku przerw. Radni - w głosowaniu tajnym - aż trzy razy dokonywali wyboru.

Za pierwszym razem Maciej Jagodziński otrymał 8 głosów "za", 4 były nieważne, a Beata Pałka-Szydło - 5 "za" i również 4 głosy nieważne. Kolejna próba dała wynik: Maciej Jagodziński - 8 "za", 1 przeciw, 1 wstrzymujący się, a Beata Pałka-Szydło - 6 "za" i 1 wstrzymujący się.

W trzecim głosowaniu doszło jeszcze jedno nazwisko, bo zgłoszono kolejną kandydatkę. Radosław Osiecki (Silny Region) zaproponował Grażynę Kośmider. Mimo że wybory jeszcze bardziej się skomplikowały, to wreszcie przyniosły rezultat. 

Przewodniczącym został Maciej Jagodziński (9 głosów za, 1 przeciw). Na Beatę Pałkę-Szydło głosowało 4 rajców, a na Grażynę Kośmider - 3.

- To jest dla mnie nobilitacja. (...) Mam dziś chyba większą tremę niż maturzyści. Przede mną egzamin z poprowadzenia tej rady w całej kadencji. Zrobię wszystko, aby rada była dobrze zarządzana i sprawowała swoją rolę - powiedział Maciej Jagodziński, przejmując stery od Barbary Bogackiej-Gancarczyk.

Wybrali jednego zamiast dwóch wiceprzewodniczących rady powiatu

Na wiceprzewodniczących zapropnowano dwie kandydatury, ale udało się wyłonić tylko jednego. Podobnie jak w gminie Rawicz, obsadzenie drugiej funkcji odroczono na kolejne posiedzenie.

Jakub Moryson (Razem w Powiecie) zasugerował, żeby to Marek Glura (Nasza Droga), pełniący także obowiązki wiceburmistrza Jutrosina został wiceprzewodniczącym. Zgodziło się z nim większość radnych, bo Glura został wybrany 14 głosami "za" (2 osoby były przeciwne, 1 się wstrzymała).

Drugą kandydatką była Barbara Bogacka-Gancarczyk (Silny Region), ale otrzymała 8 głosów "za" i 6 przeciw, co nie wystarczyło do objęcia funkcji. Zdecydowano się tę kwestię przesunąć na następne obrady, ale niemal jednocześnie złożono wniosek o rozszerzenie posiedzenia o kilka dodatkowych punktów, w tym o wybór starosty, wicestarosty, członków zarządu i poszczególnych komisji. Choć Radosław Osiecki zaznaczył, że jest przciwny takim "wrzutkom", to radca prawny uspokoił, że w przypadku pierwszych posiedzeń jest to normalna praktyka.

Radni przyjęli więc wniosek, co skutkowało przedłużeniem spotkania o kolejne kilka godzin.

 

Dwóch kandydatów, ale szefowie powiatu rawickiego bez zmian

Najbardziej oczekiwanym przez wszystkich momentem było wyłonienie starosty i jego zastępcy. W związku z tym, że przebieg głosowań był tak różny, ciągle nie było pewności, jaka koalicja się zawiąże. Potwierdził to dopiero wynik tego głosowania. Kandydatów na starostę rawickiego było jednak dwóch: Adam Sperzyński (w wyborach startujący z listy Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni) oraz Sławomir Gwizdek (Koalicja Obywatelska).

Na Sperzyńskiego zagłosowało 10 osób, a 1 była przeciwna. Gwizdka poparło 6 kandydatów. Zatem Adam Sperzyński będzie pełnił funkcję starosty rawickiego przez kolejną, trzecią już kadencję. 

- Dziękuję 1.038 wyborcom, którzy oddali na mnie głos w wyborach i tym 10 radnym, którzy dziś obdarzyli mnie zaufaniem - powiedział krótko starosta. 

Nie było zaskoczenia jeśli chodzi o stanowisko wicestarosty. Sperzyński zaproponował swojego dotychczasowego współpracownika, czyli Jakuba Morysona. Z jego sugestią zgodziło się 9 radnych, 7 się sprzeciwiło, a 1 wstrzymał od głosu, ale zwykła większość wystarczyła, by Moryson pozostał w urzędzie.

- To dla mnie zobowiązanie i zaszczyt, a resztę postaram się przekonać - powiedział Jakub Moryson.

 

Kto w zarządzie powiatu rawickiego?

Koalicja, która się zawiązała, by rządzić powiatem jest zupełnie inna niż "trendy" ogólnopolskie. Tworzą ją bowiem Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, Razem w Powiecie oraz Prawo i Sprawiedliwość. Członkowie tych ugrupowań zajęli zatem kolejne ważne "stołki" w radzie, czyli w zarządzie powiatu. Tworzą go 2 członkowie PiS-u i jeden przedstawiciel Trzeciej Drogi, choć wybrani o mały włos.

  • Szymon Węcłaś (Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni) - 10 za, 6 przeciw, 1 głos wstrzymujący się
  • Wiesław Krzyżosiak (PiS) -  9 za, 8 przeciw
  • Piotr Popielas (PiS) - 9 za, 8 przeciw
 

Podczas sesji wybrano także skład poszczególnych komisji i ustalono wynagrodzenie Adama Sperzyńskiego. O tym WKRÓTCE.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama