Reklama

4 rzeczy, których nie wie mieszkaniec Rawicza o OC sprzedawanego/kupowanego samochodu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

4 rzeczy, których nie wie mieszkaniec Rawicza o OC sprzedawanego/kupowanego samochodu - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. Podczas sprzedaży czy kupna auta, można popełnić wiele błędów, które mogą mieć nieprzyjemne, dość kosztowne konsekwencje. Przeczytaj i dowiedz się, co warto wiedzieć o obligatoryjnej polisie od odpowiedzialności cywilnej podczas przeprowadzania transakcji, których przedmiotem jest samochód.

Sprzedając samochód, musisz przekazać umowę OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, że posiadacz przekazujący prawo własności do pojazdu innej osobie musi udostępnić jej dokumenty potwierdzające zawarcie umowy OC. Oprócz tego dotychczasowy właściciel pojazdu ma obowiązek w ciągu 14 dni od zrealizowania transakcji powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym fakcie.

W sytuacji, gdy nabywca decyduje się zatrzymać Twoją polisę, nie możesz nic z tym zrobić. Oznacza to, że powinieneś przekazać mu niezbędną dokumentację podczas sprzedaży auta, a pieniądze za ubezpieczenie przepadają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w sytuacji, gdy sprzedajesz samochód objęty OC spłacanym w ratach, przeczytaj artykuł https://rankomat.pl/samochod/polisa-oc-kupno-sprzedaz-auta.

Sprzedając auto, możesz odzyskać pieniądze za opłaconą składkę OC

Musisz wiedzieć, że istnieją sposoby na odzyskanie pieniędzy za polisę po sprzedaży samochodu. Zgodnie z prawem musisz przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, jednak jeśli nabywca zrzeknie się Twojego OC, dostaniesz od ubezpieczyciela zwrot składki. Co prawda będzie on pomniejszony o koszty ochrony, jaką auto było objęte przez okres obowiązywania umowy. Mimo to taka rekompensata w większości przypadków okazuje się satysfakcjonująca dla wcześniejszego właściciela.

A co, jeśli nabywca nie ma zamiaru rezygnować z Twojego OC? Wtedy warto powiększyć cenę sprzedaży auta o koszt nadpłaconej składki. W ten sposób nie będziesz stratny, a cała transakcja przebiegnie zgodnie z prawem.

OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie

Jeśli podpisujesz umowę OC, firma ubezpieczeniowa automatycznie przedłuży twoje ubezpieczenie po upływie 12 miesięcy. Tak się jednak nie dzieje w sytuacji, gdy kupiłeś auto i zostałeś przy polisie wcześniejszego właściciela. Wtedy po zakończeniu okresu obowiązywania umowy, ubezpieczenie wygasa.

By uchronić się przed kosztownymi mandatami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, najlepiej od razu po zakupie zadbaj o kwestię OC. Bez problemu możesz wykupić polisę na długo przed wygaśnięciem umowy, a okres ochrony nowego OC zacznie się dopiero w dniu zakończenia wcześniejszego ubezpieczenia.

Powinieneś wykupić OC krótkoterminowe, jeśli sprowadzasz auto z zagranicy

Spora część osób sprowadzając auto z zagranicy rezygnuje z lawety. W takiej sytuacji niezbędne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia, by legalnie przemieszczać się na terenie Polski. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie tymczasowe samochodu sprowadzonego z zagranicy oferuje większość firm ubezpieczeniowych. Z reguły trwa ono 30 dni i zapewnia identyczną ochronę jak standardowe OC. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy