reklama

4 rzeczy, których nie wie mieszkaniec Rawicza o OC sprzedawanego/kupowanego samochodu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

4 rzeczy, których nie wie mieszkaniec Rawicza o OC sprzedawanego/kupowanego samochodu - Zdjęcie główne

foto freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraUbezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. Podczas sprzedaży czy kupna auta, można popełnić wiele błędów, które mogą mieć nieprzyjemne, dość kosztowne konsekwencje. Przeczytaj i dowiedz się, co warto wiedzieć o obligatoryjnej polisie od odpowiedzialności cywilnej podczas przeprowadzania transakcji, których przedmiotem jest samochód.
reklama

Sprzedając samochód, musisz przekazać umowę OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, że posiadacz przekazujący prawo własności do pojazdu innej osobie musi udostępnić jej dokumenty potwierdzające zawarcie umowy OC. Oprócz tego dotychczasowy właściciel pojazdu ma obowiązek w ciągu 14 dni od zrealizowania transakcji powiadomić firmę ubezpieczeniową o tym fakcie.

W sytuacji, gdy nabywca decyduje się zatrzymać Twoją polisę, nie możesz nic z tym zrobić. Oznacza to, że powinieneś przekazać mu niezbędną dokumentację podczas sprzedaży auta, a pieniądze za ubezpieczenie przepadają.

reklama

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w sytuacji, gdy sprzedajesz samochód objęty OC spłacanym w ratach, przeczytaj artykuł https://rankomat.pl/samochod/polisa-oc-kupno-sprzedaz-auta.

reklama

Sprzedając auto, możesz odzyskać pieniądze za opłaconą składkę OC

Musisz wiedzieć, że istnieją sposoby na odzyskanie pieniędzy za polisę po sprzedaży samochodu. Zgodnie z prawem musisz przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, jednak jeśli nabywca zrzeknie się Twojego OC, dostaniesz od ubezpieczyciela zwrot składki. Co prawda będzie on pomniejszony o koszty ochrony, jaką auto było objęte przez okres obowiązywania umowy. Mimo to taka rekompensata w większości przypadków okazuje się satysfakcjonująca dla wcześniejszego właściciela.

reklama

A co, jeśli nabywca nie ma zamiaru rezygnować z Twojego OC? Wtedy warto powiększyć cenę sprzedaży auta o koszt nadpłaconej składki. W ten sposób nie będziesz stratny, a cała transakcja przebiegnie zgodnie z prawem.

OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie

Jeśli podpisujesz umowę OC, firma ubezpieczeniowa automatycznie przedłuży twoje ubezpieczenie po upływie 12 miesięcy. Tak się jednak nie dzieje w sytuacji, gdy kupiłeś auto i zostałeś przy polisie wcześniejszego właściciela. Wtedy po zakończeniu okresu obowiązywania umowy, ubezpieczenie wygasa.

reklama

By uchronić się przed kosztownymi mandatami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, najlepiej od razu po zakupie zadbaj o kwestię OC. Bez problemu możesz wykupić polisę na długo przed wygaśnięciem umowy, a okres ochrony nowego OC zacznie się dopiero w dniu zakończenia wcześniejszego ubezpieczenia.

Powinieneś wykupić OC krótkoterminowe, jeśli sprowadzasz auto z zagranicy

Spora część osób sprowadzając auto z zagranicy rezygnuje z lawety. W takiej sytuacji niezbędne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia, by legalnie przemieszczać się na terenie Polski. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie tymczasowe samochodu sprowadzonego z zagranicy oferuje większość firm ubezpieczeniowych. Z reguły trwa ono 30 dni i zapewnia identyczną ochronę jak standardowe OC. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo