Rozwód z orzeczeniem o winie – co to?
Charakter orzeczenia rozwodu powinien być określony już w samym pozwie. Co do zasady, osoby, którym zależy na szybkim rozwiązaniu sprawy, najczęściej decydują się na rozpad małżeństwa bez orzekania o winie. Jeśli jednak w trakcie związku doszło do rażących zaniedbań jeden ze strony, to uzasadniony jest pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie. Wśród przesłanek do niego można wymienić:
- zdrady podczas trwania związku,
- brak wsparcia,
- znęcanie się,
- alkoholizm,
- nałogowy hazard,
- zażywanie środków odurzających.
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie – Gdańsk
Należy mieć na uwadze, że rozpatrzenie rozwodu z orzeczeniem o winie trwa dłużej, nawet do kilku lat. Podczas sprawy sąd bada okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego oraz zasadność uznania jednej ze stron za winną. Trzeba jednak pamiętać, że orzeczenie może uwzględnić odpowiedzialność za rozwód jednego ze współmałżonków, żadnego z nich lub obu. Zatem należy się przygotować na dłuższe postępowanie, a także wyższy koszt opłaty sądowej, czyli 600 zł. Powinna ją opłacić ta strona, która zostanie uznana za odpowiedzialna za rozpad majątku. Więcej na temat rozwodów z oraz bez orzeczenia o winie dowiesz się na stronie https://haberihaber.pl/rozwody,20,pl.
Rozwody Gdańsk – co daje orzeczenie o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie danego współmałżonka niesie za sobą także inne konsekwencje niż poniesienie opłaty sądowej oraz odpowiedzialności za rozpad małżeństwa. Dlatego w takich sytuacjach warto zadbać o opiekę doświadczonej kancelarii adwokackiej. Rozwód z orzeczeniem o winie pozwala na to, aby pokrzywdzony małżonek wystąpił z roszczeniem alimentacyjnym. Co więcej, należy wiedzieć, że nie ma wtedy ograniczenia w czasie, aby wnieść o świadczenia. Wystąpienie o alimenty do winnego eksmałżonka może nastąpić, gdy sytuacja finansowa pokrzywdzonej strony ulegnie odczuwalnego pogorszeniu się po rozpadzie związku. Jedynie ponowne zamążpójście uprawnione do alimentów eksmałżonka zwalnia drugą stronę od świadczeń.Co do zasady warto pamiętać, że alimenty a podział majątku to osobne kwestie. Strona winna ma prawo do sprawiedliwego rozsądzenia dóbr. Podział majątku może odbyć się podczas rozwodu, u notariusza, czy w toku sprawy cywilnej (więcej na ten temat: https://haberihaber.pl/sprawy-cywilne,5,pl). Warto zatem zadbać o znalezienie takiej kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się zarówno w prawie rodzinnym, rozwodowym, jak i cywilnym.