Reklama

Czym jest PIT 37 i kto powinien się nad nim pochylić?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Czym jest PIT 37 i kto powinien się nad nim pochylić? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Każdego roku podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem, zadają sobie te same pytania. Często odpowiedzi na nie pomocne są również osobom, które przystępują do wypełnienia deklaracji podatkowej po raz pierwszy. Co należy wiedzieć, zanim wypełnimy deklarację? Do kiedy musimy ją złożyć oraz czy musimy osobiście fatygować się do urzędu skarbowego?

1. Czym jest PIT 37?

2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za tok 2020?

3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące deklaracji podatkowej zwanej PIT 37!

Czym jest PIT 37?

PIT 37 jest najbardziej znanym nam formularzem, który dotyczy osób zarabiających pensję netto. Deklarację podatkową PIT 37 śmiało można określić jako rozliczenie zarobków uzyskanych w poprzednim roku podatkowym przez podatnika. Zarobki te najczęściej pozyskiwane są w formie netto i pochodzą z pracy wykonywanej na rzecz konkretnego płatnika. Po stronie płatnika leży obowiązek uiszczania za podatnika wszelkich składek, jeśli pracuje on na umowie o pracę. Pracodawca opłaca zaliczkę na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie ZUS.

Kto powinien wypełnić PIT 37 za tok 2020?

Często pytania dotyczące formularzu PIT 37 dotyczą tego, kto ma go wypełnić i złożyć w przypisanym urzędzie skarbowym. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. PIT 37 za rok 2020 to formularz dedykowany podatnikom, którzy osiągnęli dochody wyłącznie przy pośrednictwie płatnika, którego źródło dochodu znajduje się na terenie naszego kraju.

Wynagrodzenie, które należy rozliczyć za pomocą PIT-u 37, może wynikać z:

 • pracy nakładczej,
 • stosunku pracy,
 • stosunku służbowego,
 • należności, które wynikają z członkostwa w spółdzielniach produkcyjnych,
 • zasiłków bądź świadczeń przedemerytalnych,
 • stypendiów naukowych,
 • pracy, którą wykonuje się jako osoba skazana bądź aresztowana,
 • osobiście wykonywanej działalności - kontraktów menedżerskich, umowy zlecenia, obowiązków społecznych i sportowych, zasiadania w radach nadzorczych,
 • świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • świadczeń z Funduszu Pracy,
 • zasiłków pieniężnych pozyskiwanych z tytułu ubezpieczenia społecznego.
Ważne jest, by wiedzieć, iż można rozliczać się wspólnie z własnym małżonkiem, jeśli ta druga osoba także składa tę deklarację podatkową.

Z kolei nie można wypełniać formularzu PIT 37, jeśli w roku 2020 uzyskiwane były przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź jeśli podatnik pozostaje w spółce cywilnej, jawnej bądź partnerskiej.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Wiele osób nie zdaje jeszcze sobie sprawy, że PIT 37 można wypełnić i odesłać do urzędu bez wychodzenia z domu. Pozwala na to program Podatnik, specjalny program do pit 37 online, który wymaga użycia jedynie komputera oraz przygotowania potrzebnych dokumentów, w tym dowodu osobistego oraz PIT 11, otrzymanego od pracodawcy.

Program Podatnik pozwala dokładnie wypełnić formularz, a przy okazji zaznacza wszystkie błędy. Z pewnością poinformuje, jeśli zabraknie podpisu podatnika, zostanie wpisany błędny numer identyfikatorów podatkowych czy też dokonane zostaną pomyłki w obliczeniach. Program do pit online pozwala na sprawne i w pełni bezpieczne wypełnienie formularza, który jest corocznie aktualizowany do najnowszej wersji.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT 37 za rok 2020 oraz w formie papierowej należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego do dnia 30 kwietnia 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE