Reklama

Zadbaj o swój kawałek nieba

Opublikowano:
Autor:

Zadbaj o swój kawałek nieba - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Zła jakość powietrza związana jest z tzw. niską emisją, czyli emitowaniem zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania słabej jakości węgla, drewna, a także odpadów.

Reklama

Gazy i pyły powstające w wyniku palenia w starych piecach bezklasowych stanowią poważny czynnik chorobotwórczy i powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

W październiku 2019 roku Burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji Programu "Czyste Powietrze". Na podstawie podpisanego porozumienia w lipcu br. w Rawiczu utworzono gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny, w którym pracownicy Zespołu Ochrony Środowiska udzielają bezpłatnych konsultacji dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania.

Z programu mogą skorzystać właściciele/współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy chcą:

 

- dokonać wymiany źródła ciepła,

- przeprowadzić termomodernizację,

- dokonać zakupu instalacji fotowoltaicznej (warunkiem koniecznym jest również zmiana ogrzewania).

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska określił dwa poziomy dofinansowania - podstawowy i podwyższony.

Beneficjent uprawniony jest do skorzystania z dofinansowania na poziomie podstawowym w przypadku, w którym jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości i jego roczny dochód nie przekracza kwoty 100.000 zł.

Z poziomu podwyższonego mogą skorzystać Beneficjenci w przypadku posiadania własności lub współwłasności do nieruchomości oraz kiedy dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1564 zł netto miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Między innymi można uzyskać dofinansowanie na:

- zakup i montaż nowego kotła gazowego - do 4500 zł (poziom podstawowy) lub do 9000 zł (poziom podwyższony),

- zakup i montaż pompy ciepła powietrze/powietrze do 3000 zł (poziom podstawowy) lub do 6000 zł (poziom podwyższony)

- zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda do 9000 zł (poziom podstawowy) lub do 18.000 zł (poziom podwyższony),

- w przypadku braku przyłącza gazowego do budynku zakup i montaż kotła na pellet drzewny do 6000 zł (poziom podstawowy) lub do 12.000 zł (poziom podwyższony),

- termomodernizacja budynku (ocieplenie ścian, wymiana drzwi zewnętrznych, bram garażowych i stolarki okiennej) do 10.000 zł (poziom podstawowy) lub do 15.000 zł (poziom podwyższony).

Szczegółowe informacje na temat dofinansowań udzielane są przez pracowników Wydziału Strategii, Planowania i Rozwoju, Zespołu Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 519 518 595 lub bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym w Urzędzie Miejskim w Rawiczu (Biuro Zarządzania Kryzysowego).

Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze” zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, które odbędzie się w dniu 01.12.2021 r. (środa) o godzinie 15:00 na platformie WEBEX.

W razie problemów z połączeniem za pomocą ww. linku poniżej podajemy link do aplikacji i kod spotkania.
Webex Meeting link do pobrania: https://akamaicdn.webex.com/client/webexapp.msi
Kod spotkania: 163 312 0850

Kampanię sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE