Przede wszystkim ubezpiecz samochód
Każdy zarejestrowany samochód w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, które zawierane jest na 12 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach, np. podczas sprowadzania auta z zagranicy, możesz też wykupić OC na miesiąc.Dzięki OC w razie zdarzenia to właśnie z tej polisy będą pokrywane szkody, których będziesz sprawcą. Jeśli więc masz ważne OC, nie musisz obawiać się opłaty z własnej kieszeni za naprawę samochodu osoby poszkodowanej. To niezwykle ważny aspekt, biorąc pod uwagę fakt, że z reguły są to koszty liczone w tysiącach złotych.
Oczywiście brak OC wiążę się także z różnymi konsekwencjami. Może spotkać Cię nie tylko kara administracyjna. Jeśli nie będziesz miał OC, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapłaci odszkodowanie w Twoim imieniu, jednak będzie on domagał się zwrócenia tej kwoty od Ciebie.
Jak wykupić OC w LINK4?
Możesz to zrobić wygodnie przez stronę internetową LINK4. Znajduje się na niej specjalny Kalkulator online. Obliczysz tam składkę oraz będziesz mógł dopełnić wszelkich formalności. Polisę możesz kupić także telefonicznie pod numerem 22 444 44 44, gdzie czekają na Ciebie nasi konsultanci. Możesz również spotkać się z jednym z agentów współpracujących z LINK4.
Wypadek czy kolizja?
Jest to niezwykle ważne, jakie zdarzenie miało miejsce. W przypadku wypadku trzeba wezwać policję na miejsce. Jeśli doszło wyłącznie do kolizji, to nie ma takiego obowiązku. Wypadek ma miejsce wtedy, kiedy pojawiają się nie tylko straty materialne, ale wśród uczestników zdarzenia są również ranni. Jeśli w wyniku nieszczęśliwej sytuacji doszło wyłącznie do uszkodzeń mienia, to jest to kolizja i policji nie musi być na miejscu.Jeśli ma miejsce kolizja, to niezwykle ważne jest, aby spisać odpowiednie oświadczenie, dzięki któremu możliwe będzie dochodzenie przez stronę poszkodowaną swoich praw przed ubezpieczycielem. W takim oświadczeniu powinny znaleźć się między innymi dane kierowców, dotyczące samej polisy, jak i te pozwalające zidentyfikować samochód. Oczywiście powinien być tam także sam opis sytuacyjny, to znaczy, jak doszło do zdarzenia. Warto też zrobić zdjęcia obu samochodów, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc uszkodzeń. W takim oświadczeniu jedna ze stron musi przyznać się do tego, że to ona spowodowała kolizję. Jeśli żaden z uczestników zajścia nie poczuwa się do winy, to konieczne jest wezwanie policji.
Jak zgłosić szkodę?
Sposób będzie zależał od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. Z reguły jest kilka możliwości: zgłoszenie przez Internet, telefonicznie lub wysyłając odpowiednie dokumenty na adres firmy. Wygodną opcją jest złożenie odpowiedniego wniosku przez Internet. Z reguły możesz to zrobić, wysyłając maila lub poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Ubezpieczyciele udostępniają go na swoich stronach internetowych. Jest to kompletna wersja dokumentu, więc nie musisz się martwić, że pominiesz ważną część wniosku.Możesz też skorzystać z programu Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) – wtedy nie musisz zgłaszać szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jej likwidacją zajmie się Twój ubezpieczyciel, który we własnym zakresie odzyska poniesione koszty od towarzystwa, w którym sprawca miał wykupioną polisę.
Kiedy zgłosić szkodę?
Pomimo że art. 819 Kodeksu cywilnego mówi, że roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia przedawniają się po upływie 3 lat to lepiej zająć się sprawą jak najszybciej.Sam proces likwidacji szkody może przebiegać na różne sposoby. Możesz otrzymać od ubezpieczyciela sprawcy po prostu ustaloną kwotę. Często towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują też bezpośrednio z warsztatami mechanicznymi. Masz więc też z reguły możliwość zostawienia samochodu u wskazanego przez ubezpieczyciela mechanika lub naprawy w wybranym przez siebie warsztacie . Wówczas po zakończonych pracach rozliczy się z nim towarzystwo ubezpieczeniowe.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.