Działanie klimatyzatora ściennego z funkcją grzania
Trudno uwierzyć, że urządzenie stworzone do chłodzenia może równie skutecznie grzać, prawda? Klimatyzacja doskonale radzi sobie z tym zadaniem! Jak? Wszystko za sprawą tak zwanego obiegu odwróconego, dzięki któremu urządzenie reaguje na warunki pogodowe, a przede wszystkim dostosowuje się do potrzeb domowników.Technicznie rzecz biorąc, mamy do czynienia z pompą ciepła typu powietrze–powietrze. To oznacza, że klimatyzator z funkcją grzania nie wytwarza ciepła sam z siebie (jak tradycyjny grzejnik), tylko przenosi je z jednego miejsca do drugiego. Co więcej, robi to z bardzo dobrą efektywnością – zużywając mniej prądu, niż mogłoby się wydawać.
Warto przy tym wiedzieć, że dostępne są różne konfiguracje klimatyzatorów z funkcją grzania. Systemy split uchodzą za najpopularniejsze. Składają się z jednej jednostki wewnętrznej (czyli tej w pomieszczeniu) i jednej zewnętrznej (montowanej na elewacji lub balkonie). To dobre rozwiązanie do pojedynczych pomieszczeń. Jeśli jednak chcesz ogrzewać kilka pokoi naraz, lepiej sprawdzi się system multi-split, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka wewnętrznych. W ten sposób można równomiernie ogrzewać dom klimatyzatorem bez konieczności montowania osobnych źródeł grzewczych w każdym pomieszczeniu.
Kiedy i czy warto korzystać z klimatyzatora z funkcją grzania?
Czy klima może zastąpić centralne ogrzewanie? Zdecydowanie nie, ale jest za to bardziej energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych farelek, które uznawane są za istne pożeracze prądu. Kiedy przydaje się więc klimatyzator ścienny z funkcją grzania?
- okres przejściowy – wiosna i jesień to czas, kiedy temperatura w pomieszczeniach okazuje się niewystarczająco komfortowa. Nie trzeba wcale uruchamiać ogrzewania – wystarczy klima,
- awaryjne źródło ciepła – jeśli z jakiegoś powodu główne źródło ogrzewania, klimatyzator szybko przywróci komfort w domu, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach,
- lokalne źródło ciepła – dla osób, które korzystają z ogrzewania węglowego czy innych starszych systemów grzewczych, klimatyzator z funkcją grzania może być zdrowszą i bardziej efektywną alternatywą.
Ogrzewanie domu klimatyzatorem – na co zwrócić uwagę?
Inwestycja w klimatyzację powinna być dobrze przemyślana. Dobrze dobrany model zapewni komfort przez cały rok, zarówno w upalne dni, jak i podczas chłodniejszych miesięcy.Wybierając klimatyzator ścienny z funkcją grzania, skup się na:
- mocy urządzenia – zależy od wielkości i wysokości pomieszczenia, a także izolacji budynku (w tym ścian, podłogi, okien oraz drzwi),
- efektywności energetycznej – kluczowe są wskaźniki COP (Coefficient of Performance – współczynnik wydajności grzewczej) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance – ten sam parametr, lecz z uwzględnieniem sezonowości).
- głośności działania – poziom hałasu klimatyzatora z funkcją grzania zależy od modelu, ale najcichsze jednostki generują poziom hałasu od 20 dB(A) do 45 dB(A).
- jonizacja powietrza – eliminuje roztocza, pleśnie, bakterie i wirusy,
- nawiew 3D – zapewnia równomierną cyrkulację powietrza w pokoju,
- grzanie 8°C – umożliwia utrzymania minimalnej temperatury w nieużywanych pomieszczeniach,
- programator czasowy – pozwala dowolnie sterować działaniem jednostki bez marnotrawienia prądu.