reklama

Kryminał - najpopularniejszy gatunek ostatnich lat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Kryminał - najpopularniejszy gatunek ostatnich lat - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraKryminały to jedne z obecnie najchętniej czytanych książek nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Według księgarni internetowych, skupów książek, tradycyjnych bibliotek właśnie po książki Conan Doyle'a czy Katarzyny Bondy.
reklama

Za co kochamy kryminały? 

Po jakie kryminały warto sięgnąć?

Za co kochamy kryminały? 

Powodów popularności kryminałów jest wiele, natomiast na samy początku warto zaznaczyć, że utwory tego gatunku są po prostu coraz lepsze. Intrygi są skomplikowane, mordercy niełatwi do wskazania, cały przebieg fabuły trudny do przewidzenia. Taka skomplikowana opowieść daje czytelnikowi po prostu dużo przyjemności, ponieważ wciąga się on w fabułę, której przebiegu nie może łatwo rozszyfrować. Wybór jest także ogromny. Kryminały książki to pozycje bardzo różnorodne, od tych osadzonych w świecie policji i prokuratury, samozwańczych detektywów, rodzinnych tajemnic. Utwory są także różnicowane pod względem geograficznym - dzisiaj osobną właściwie kategorię stanowi kryminał skandynawski. 

reklama

Przede wszystkim jednak za popularność kryminałów odpowiada ich struktura i specyfika samego gatunku. Od początku do końca trzymają w napięciu, wciągają w swój świat, pozwalając zapomnieć o wszystkim, co wokół. Nie są jednak szczególnie wymagające choćby od strony językowej, więc spokojnie można je czytać w metrze, pociągu, na lotnisku, w domu na kanapie i na plaży. Dreszczyk emocji także ma niemałe znaczenie - budują go nie tylko momenty grozy, ale i wszystkie otaczające bohaterów tajemnice i zagadki. 

Po jakie kryminały warto sięgnąć?

Najlepsze kryminały to takie, które wciągają w swój świat od pierwszej do ostatniej strony. Na początek warto pewnie sięgnąć po klasykę i utwory Agathy Christie. Kolejne ważne nazwisko to oczywiście Arthur Conac Doyle i jego słynne opowieści o przygodach Sherlocka Holmesa. Trzecim z wielkiej trójki jest niewątpliwie Ian Fleming, autor kultowej serii z agentem 007 w roli głównej. Do tego kanonu warto także dodać Joe Alexa, czyli Macieja Słomczyńskiego, którego kryminały zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

reklama

Jeśli już mowa o polskich mistrzach kryminału to warto z pewnością sięgnąć po cykl powieściowy Marka Krajewskiego o Eberhardzie Mocku. Za te utwory Krajewski dostał nawet Paszport "Polityki", czyli jedną z najważniejszych nagród dla artystów w Polce. Warto pamiętać, że po formę kryminału sięgnął zarówno Marcin Świetlicki, jak i Olga Tokarczuk. Wielu czytelnikom znana jest doskonale także Joanna Chmielewska. Obecnie jednak wydaje się, że trzeba wymienić trzy nazwiska - Remigiusza Mroza, Katarzyny Bondy oraz Zygmunta Miłoszewskiego. Grono tych najbardziej obecnie poczytnych autorów warto poszerzyć także o  Mariusza Czubaja, Marcina Wrońskiego czy Joannę Jodełkę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama