Reklama

Najlepsze zabawki dla małych dzieci

Opublikowano:
Autor:

Najlepsze zabawki dla małych dzieci - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Zabawki nie tylko umilają dziecku czas, ale również kształtują jego wyobraźnię oraz stymulują rozwój, intelektualny i emocjonalny. Oczywiście nie wszystkie, dlatego przed zakupem warto dobrze się zastanowić. Spis treści: 1. Po co dziecku zabawki? 2. Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka? 3. Zabawki edukacyjne 4. Zabawki Montessori 5. Jakie zabawki wybierać na prezenty? 6. Najlepszy prezent dla trzylatka 7. Jakich zabawek warto unikać?

Po co dziecku zabawki?

To pytanie stawia sobie wielu rodziców zmęczonych prośbami maluchów o kolejny samochód czy lalkę. Jednak warto wiedzieć, że zabawki mogą pełnić istotną rolę w rozwoju dziecka. Nie tylko umilają mu czas, ale również pobudzają wyobraźnię, stymulują zmysły, korzystnie wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową, wyrabiają samodzielność, uczą logicznego myślenia oraz słów, cyfr, kolorów czy kształtów.

Jak wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka?

Najlepsza zabawka dla dziecka to taka, która zapewnia nie tylko frajdę, ale również czegoś uczy. Doskonałym przykładem są puzzle. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że maluchy bawiące się takimi układankami znakomicie rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Układanie puzzli od najwcześniejszych lat stymuluje też procesy poznawcze. W zabawę mogą śmiało zaangażować się rodzice, co wzmocni więź między nimi a ich pociechą. Dlatego może być to świetny prezent dla trzylatka.

Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne dostarczają dziecku nie tylko radości i rozrywki, ale również przyczyniają się do rozwoju zmysłów, umiejętności motorycznych, zdolności poznawczych i pobudzenia ciekawości.

Takie kryteria spełniają choćby klocki. U młodszych dzieci bloki powinny być większe; wraz z wiekiem poszczególnie elementy mogą być coraz mniejsze i bardziej skomplikowane. Pomagają w rozwoju sprawności manualnej, wyobraźni, uwagi i myślenia abstrakcyjnego, kształcą wytrwałość w dążeniu do celu, jaki maluch postawił sobie na początku, bądź w trakcie zabawy. Klocki uczą też cierpliwości i odporności na niepowodzenia, gdy stawiana wieża nagle się rozpadnie.

Zabawki Montessori

Metoda Montessori to system dydaktyczny, który pomaga we wszechstronnym rozwoju. Przekłada się również na przedmioty mające zapewniać dziecku radość, ale jednocześnie pobudzać zmysły i kształtować rozmaite umiejętności. Zabawki Montessori to np. różnego rodzaju nawlekanki czy gadżety ze sznureczkami i koralikami. Dzieci bardzo lubią także drewniane układanki lub sortery stymulujące motorykę i wspierające wyobraźnię oraz myślenie przestrzenne.

Jakie zabawki wybierać na prezenty?

Wybierając prezent, powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Warto zainteresować się zabawkami edukacyjnymi, które nie tylko zapewniają dużo frajdy, ale również pozytywnie wpływają na rozwój malucha. W przypadku starszych dzieci ciekawą propozycją będą zabawki interaktywne zmuszające młodego człowieka do kreatywnego myślenia.

Dobrym pomysłem są książeczki, dzięki którym dziecko uczy się nazywać otaczający świat, odkrywać nowe słowa i pojęcia oraz poznawać krótkie, zabawne historyki czy wierszyki. Na rynku nie brakuje publikacji do rysowania, malowania oraz wklejania zachęcających malucha do kreatywności i rozwijających sprawność manualną.

Najlepszy prezent dla trzylatka

Prezent dla trzylatka bywa dużym wyzwaniem. Co zainteresuje dziecko w tym wieku? Dziewczynka na pewno będzie zachwycona lalką, a chłopiec pojazdem. Jednak warto też postawić na zabawki edukacyjne, choćby kostkę aktywności. Zawsze na czasie jest zestaw klocków albo gra planszowa, oczywiście dostosowana do wieku malucha.

Jakich zabawek warto unikać?

Kupując zabawkę, warto sprawdzić, czy na opakowaniu widnieje certyfikat jakości, zazwyczaj CE, informujący, że wyrób spełnia wymogi w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony zdrowia i środowiska. Unikajmy kupowania produktów z niesprawdzonych źródeł, bez podstawowych informacji na opakowaniach. Takie zabawki mogą kryć niebezpieczne substancje, choćby ftalany, które wywołują zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego i zwiększają ryzyko zachorowania na alergię, astmę, a nawet nowotwory.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE