Ocet jabłkowy nie tylko w kuchni! Do czego możesz go wykorzystać?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Ocet jabłkowy nie tylko w kuchni! Do czego możesz go wykorzystać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ocet jabłkowy stosowany jest w kuchni od pokoleń. A czy wiesz, że jego potencjał wykracza poza nią? Świetnie sprawdza się jako wsparcie dla pielęgnacji skóry i włosów, a niemniej skuteczny okazuje się podczas sprzątania. Jak go wykorzystać? Sprawdź!

Ocet jabłkowy - poznaj jego dobroczynne właściwości

Ocet jabłkowy to istna bomba witaminowa. W jego składzie nie brakuje jednak również m.in. cennych dla zdrowia składników mineralnych. Warto więc wyróżnić go za to, że wspiera organizm poprzez podaż witamin A, C, E, D, B1, B2, B6 i B9. Nie bez znaczenia pozostaje również dostarczanie mu pektyn, enzymów, aminokwasów, biotyny, jak również potasu, siarki, krzemu, magnezu, wapnia i miedzi.

Za lecznicze właściwości octu odpowiedzialny jest ponadto kwas octowy, któremu zawdzięcza on swój kwaśny smak i zapach. Jeśli stawiasz na nierafinowany, organiczny produkt, będziesz mógł liczyć w nim na obecność tak zwanej “matki octowej”, co w praktyce oznacza substancję składającą się z przyjaznych dla zdrowia bakterii, pasm białek, drożdży i enzymów. To właśnie one powodują, że dobrej jakości ocet jabłkowy wyróżnia się mętnym wyglądem.

Na co pomaga ocet jabłkowy? W jaki sposób przyczynia się do poprawy kondycji organizmu? Przede wszystkim mowa o zabijaniu bakterii. Potwierdzono, że zwalcza E. Coli i S. aureus. Do tego dochodzi również walka z grzybicą (grzyby z grupy C. albicans). Ponadto jest wsparciem dla mikrobiomu jelit, jak również korzystnie wpływa na glikemię poposiłkową (ocet ma wpływ na regulację wydzielania insuliny i na poziom cukru we krwi).

Okazuje się jednak, że ocet ma iście szeroki “wachlarz możliwości”. Można go wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdź jakich!

Ocet jabłkowy w kuchni - wykorzystaj jego potencjał

Octy nie od dziś obecne są w naszych domach. Ich ogromny potencjał kulinarny doceniały już nasze babcie, wykorzystując go zarówno do gotowania, jak i konserwowania żywności. Szczególnymi względami cieszy się ocet jabłkowy, z którego pomocą możesz “wyczarować” wiele aromatycznych potraw, przekąsek i przysmaków dla całej rodziny.

Dobrej klasy ocet jabłkowy znakomicie odnajduje się w roli składnika wyrazistych dressingów - w duecie z oliwą z oliwek, miodem, jak również czosnkiem. Taka mieszanka doskonale podkreśli wyjątkowy smak sałatek na bazie liści sałaty, świeżych pomidorów i ogórków. Sos z odrobiną octu świetnie przełamuje słodycz i nadaje odświeżającego charakteru.

Ocet jabłkowy znakomicie spisuje się także jako baza do marynat. Obtoczone w nim warzywa zyskują nie tylko niesztampowy aromat, ale przede wszystkim wiele cennych właściwości odżywczych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go również do past kanapkowych, smoothies i zielonych szejków. Świetnie sprawdza się także jako dodatek do zup - zakwasisz je nim i zyskasz głębię smaku. Pamiętaj jednak o tym, aby wlać go tuż przed zaserwowaniem dania na talerzu.

Zawsze chciałeś spróbować domowego majonezu? Ocet jabłkowy to jeden ze składników, na bazie których przygotujesz gładki i stosunkowo małokaloryczny sos. Potrzebne będą Ci jeszcze żółtka jaj, dobrej klasy oliwa z oliwek extra virgin i musztarda gijon. Dietetyczny majonez z bogactwem smaku i cennych właściwości odżywczych gotowy!

Z octem jabłkowym przygotujesz również domowy napój energetyczny. Jeśli chcesz zrezygnować z kawy i jednocześnie pobudzić swój organizm do działania, każdego ranka wypijaj tę niezwykle zdrową miksturę. Obok octu, do jej przyrządzenia potrzebujesz ciepłej wody, cytryny, miodu i imbiru! To istna bomba witaminowa, która w dodatku wspiera działanie układu odpornościowego.

Ocet jabłkowy możesz dodać również do soku jabłkowego zmieszanego z cynamonem - rozgrzewający napój idealny na okres jesienno-zimowy poleca się do wypicia.

Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry i włosów

Ocet jabłkowy to bardzo ważny sprzymierzeniec Twojej skóry i włosów. Twoja twarz może stać się gładka i nawilżona (pamiętaj - musisz jednak rozcieńczyć go z wodą lub innymi substancjami w odpowiednich proporcjach). Jeśli postawisz na regularne stosowanie, możesz spodziewać się spektakularnych efektów. W praktyce mowa o takich jak m.in.:
usunięcie bakterii wywołujących stany zapalne, w tym trądzik, 

  • usunięcie zrogowaciałego naskórka,
  • odbudowa bariery hydrolipidowej,
  • dostarczenie minerałów,
  • działanie przeciwzmarszczkowe,
  • wzmocnienie naczynek,
  • utrzymanie pH skóry na właściwym poziomie.
Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej i mieszanej, wówczas możesz sięgać po ocet jabłkowy, aby uregulować wydzielanie sebum, a ponadto zadziałasz antybakteryjnie i antyseptycznie. 

Dodatkowo ocet znakomicie wpływa na kondycję Twoich włosów. Przywróci im blask, ograniczy ich łamanie się, jak również przetłuszczanie. Płukanka na jego bazie wpływa także na odżywienie, zmniejszenie łamliwości i poprawę stanu skóry głowy, która przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadanych włosów. 

Ocet jabłkowy do mycia i sprzątania 

Ogromny potencjał octu jabłkowego możesz wykorzystać stosując go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie - na skórę i włosy. A czy wiedziałeś, że świetnie sprawdza się również do mycia świeżych warzyw i owoców? Wystarczy wymieszasz go z wodą - z pomocą tak prostej mikstury skutecznie pozbędziesz się z ich skórki wszelkich drobnoustrojów. Potem wystarczy przetrzeć je ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką i istna bomba witaminowa jest gotowa do spożycia.

Ocet jabłkowy powinien znaleźć swoje stałe miejsce w Twojej szafce z chemią gospodarczą. To znakomita alternatywa dla detergentów - z jego pomocą bez trudu wyczyścisz różnego rodzaju powierzchnie. W praktyce mowa o takich jak np. okna, podłogi czy blat roboczy w kuchni. Nie dość, że usuniesz zabrudzenia i przykre zapachy, to w dodatku pozostawisz je bez smug.

Ocet jabłkowy do mycia łazienki? To absolutny must have, jeśli walczysz z kamieniem na kranie, w prysznicu czy innych elementach armatury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE