Reklama

Poznaj uroki Dolnego Śląska. Przyjedź do Żmigrodu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Chcesz aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas z dziećmi? Nie musisz wyjeżdżać daleko i marnować wielu godzin w samochodzie. Na rodzinne wypady w wolne dni, czy weekendy idealny jest Żmigród - miasto w powiecie trzebnickim, leżące nad rzekami Baryczą i Sąsiecznicą. To doskonałe miejsce na piesze spacery, jazdę na rowerze, rolkach, czy hulajnodze. Podobać się będzie także małym przyrodnikom i miłośnikom historii.

Reklama

Żmigród, a szczgólnie okolice Zespołu Pałacowo-Parkowego i rozpoczynająca się w żmigrodzie ścieżka zlokalizowana wzdłuż szlaku kajakowego po malowniczej Baryczy, nadają się do odwiedzenia w każdą pogodę. Ogromne drzewa dają wytchnienie w upalne dni, ochronią przed niewielkim deszczem, a jesienią mienią się wszelkimi kolorami. Zresztą warto wybrać się do Żmigrodu o każdej porze roku, bo niby taki sam - ale za każdym razem wygląda inaczej i w nny sposób odkrywa przed nami swoje oblicze.

Kilkulatkowi z pewnością spodoba się spacer lub wypad rowerkiem do parku lub krótka przejażdżka po asfaltowej nawierzchni, do pierwszej wieży widokowej i powrót np. edukacyjną ścieżką rowerową, a starsze dzieci śmiało mogą ruszyć ścieżką wiodącą aż nad stawy w Dolinie Baryczy. Nawierzchnia jest bardzo dobra, a po drodze piękne widoki. Można dostrzeć różne gatunki ptaków, drzw, krzewów, kwiatów. Poznać żyjące w Dolinie owady i inne zwierzęta. Można też wcześniej spróbować wypożyczyć kajak i zrobić sobie mały spływ.

Co w okolicy?

Żmigrodove roverlove 2021

Bez wątpienia, Żmigród i okolice, to idealne miejsce na dłuższe i krótsze wycieczki rowerowe. Trasę można dopasować do swoich możliwości, rodzaju roweru, czasu przewidzianego na wyjazd. Można też wziąć udział w wydarzeniu w ramach lokalnej przygody "Żmigrodove rowerove".

 

Jeśli jednak nie możemy zabrać ze sobą swoich jednośladów, nadal można spojrzeć na miasto z perspektywy rowerzysty. Gmina we współpracy z firmą ORANGE wprowadziła System Roovee, który dotyczy samoobsługowej wypożyczalni rowerów. 

 

Niegdyś opuszczone tereny nad rzeką Sąsiecznicą, wyposażone zostały w ścieżki piesze i rowerowe, platformy wypoczynkowe, plażę, pomosty oraz dwa atrakcyjne place zabaw dla zwierząt. Główną atrakcją terenu są naturalne skupiska bioróżnorodności. To idealne miejsce, by poznać przyrodę z bliska - zobaczyć, dotknąć, powąchać.

 

Szlak Żmigrodzkich Smoków to projekt, który powstał we wrześniu 2018 roku. Na terenie miasta spotkać można cztery smoki: Rowerzysta, Przyrodnik, Podróżnik i Urzędnik. Do szlaku zostały dołączone również dwie rzeźby: smok przy Zespole Placówek Kultury oraz smok w Zespole Pałacowo-Parkowym.

 

Zespół Pałacowo - Parkowy w Żmigrodzie to zachowane ruiny, zabytkowa baszta, w której znajduje się Centrum Informacji Turystycznej wypożyczalnią rowerów i kajaków do pływania po przypałcowych stawach oraz ponad 5 ha zabytkowego, odrestaurowanego parku, z licznymi ścieżkami, ławeczkami, stawami i placem zabaw dla dzieci. Wystarczy zwykły spacer, by przekonać się, jak urokliwe jest to miejsce, a dodatkowo w ciągu roku odywają się tam rożne ciekawe imprezy i wydarzenia.

 

Przy żmigrodzkim pałacu rozpoczyna się także ścieżka wiodąca głębiej na teren niezwykłej Doliny Baryczy. To już jednak osobny temat, bo ciekawe miejsca na tym obszarze trudno zliczyć. Są na niej warte odwiedzenia czatownie i punkty widokowe, rezerwaty przyrody oraz szlaki turystyczne do wyboru. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE