Reklama

Matura Rawicz 2021. Dziś język polski

Opublikowano: 4 maja 2021 07:37
Autor: Dawid Bela | Zdjęcie: Archiwum portalu

Rawiccy maturzyści piszą egzamin. Dziś język polski | foto Archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozwój i edukacja Matura Rawicz. Dziś o 9.00 wystartowały matury - w tym roku wyłącznie w formie pisemnej. Uczniowie egzaminacyjny maraton zaczęli od języka polskiego. W najbliższych dniach będą zdawać matematykę oraz język obcy nowożytny. Podobnie, jak przed rokiem, matury odbywają się w reżimie sanitarnym.

Reklama

W tym roku matury będą łatwiejsze. Wpływ na to miała głównie pandemia i zdalne nauczanie. Nie będzie egzaminów ustnych oraz z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Wyjątkiem będą te osoby, dla których wyniki z tych egzaminów są niezbędne przy rekrutacji na wyższe uczelnie. Każdy maturzysta będzie musiał przystąpić do trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, a także języka obcego nowożytnego - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego czy włoskiego.

Matura Rawicz 2021. Dziś język polski 

Pierwszym egzaminem tegorocznej matury jest język polski na poziomie podstawowym. Rusza on dziś o godz. 9.00 i potrwa 170 minut.

Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania.Część testowa zawiera dwa zestawy zadań. Jeden krótki tekst (liczący około 500 słów) lub dwa krótkie teksty powiązane ze sobą tematycznie (liczące łącznie około 500 słów). Do tego kilka zadań - od 5 do 7 (w obu zestawach znajdzie się razem od 10 do 13 zadań). Mają one format zarówno zamknięty, jak i otwarty z miejscem na wpisanie własnej odpowiedzi.

Druga część to opracowanie. Do wyboru będą dwa tematy: rozprawka problemowa w związku z dołączonym do zadania utworem literackim - epickim lub dramatycznym, interpretacja zamieszczonego w arkuszu wiersza. Wypracowanie na wybrany temat musi liczyć co najmniej 250 słów.

Łącznie maturzysta zdobyć może 70 punktów. 20 za część testową oraz 50 za wypracowanie.

Matura Rawicz 2021. Egzaminy w reżimie sanitarnym

Tegoroczni maturzyści - podobnie jak ubiegłoroczni - będą zdawali egzaminy w reżimie sanitarnym. Na czym polega?

Wchodząc na egzamin do szkoły, uczniowie będą musieli zdezynfekować ręce i zachować odstęp 1,5 metra. Dla absolwentów przygotowano miejsca, w których będą mogli zostawić rzeczy osobiste. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową.) Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych, po zajęciu miejsc przez zdających - przekazuje wicestarosta.

Dodaje, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli przeszkoleni w zakresie procedur organizacyjnych przebiegu egzaminu maturalnego.

Na egzaminie każdy zdający będzie mógł korzystać z własnych przyborów do pisania, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. W każdej sali egzaminacyjnej znajdą się pojemniki z płynem dezynfekującym. Ponadto, na terenie szkół wyznaczono i przygotowano pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów, wskazujących na COVID-19.

Rawicz. Matura 2021. Harmonogram egzaminów 

4 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym

5 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym

6 maja - język angielski,

13 maja - język niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub włoski

7-21 maja - nieobowiązkowe egzaminy z przedmiotów dodatkowych

1-16 czerwca - w tym terminie abiturienci, którzy nie przystąpią do egzaminu maturalnego z przyczyn losowych lub zdrowotnych w maju, będą mieli prawo do sesji dodatkowej

24 sierpnia - zostanie przeprowadzony egzamin maturalny poprawkowy dla osób, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, prawo do poprawki będzie miał dopiero za rok.

Polecamy: Maturzyści zakończyli naukę. Byliśmy na rozdaniu świadectw. ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.