reklama

Planujesz budowę domu? Możesz zaoszczędzić na projekcie

Opublikowano:
Autor:

Planujesz budowę domu? Możesz zaoszczędzić na projekcie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Dom i ogródKażdy, kto budował – lub zamierza budować – dom wie, że jednym z pierwszych kroków jest wybór projektu. To spory wydatek, ale od teraz można zejść z jego kosztem do... zera.
reklama

Cena projektu zależy od wielkości nieruchomości, a także od tego, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy też na indywidualny. W tym przypadku cena waha się w granicach 60-250 zł za metr kwadratowy budynku. Zazwyczaj całkowity koszt wynosi od ok. 7.000 zł wzwyż.  

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnił darmowe projekty domów

Biorąc pod uwagę koszty budowy, a także wykończenia domu, wydaje się, że nie jest to wygórowana cena. Jednak jeżeli jest szansa, aby tę kwotę zaoszczędzić, to szkoda z niej nie skorzystać. A taka szansa pojawiła jesienią ubiegłego roku. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są projekty domów o powierzchni do 180 mkw. Można je pobrać – i wykorzystać – za darmo. 

reklama

Projekty są do pobrania w łatwy sposób ze strony internetowej gunb.gov.pl. Wcześniej jednak trzeba wypełnić formularz kontaktowy. 

Nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. W taki prosty sposób można pobrać 72 dotychczasowe projekty i koncepcje domów do 70 mkw. i 11 projektów domów rekreacyjnych. Do tej pory pobrano je ponad 70 tysięcy razy, co potwierdza potrzebę tej inicjatywy - informowała w październiku ubiegłego roku Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Oczywiście należy pamiętać, że po uzyskaniu takiego projektu, trzeba przede wszystkim sprawdzić czy jest zgodny z obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takowego nie ma - warunkami zabudowy.

reklama

W konkursie wybrano atrakcyjne projekty i uniwersalne rozwiązania

Darmowe projekty domów zostały wybrane w konkursie, w którym udział wzięli projektanci lub zespoły projektowe. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele GUNB-u i zewnętrzni eksperci, oceniało prace wg następujących kryteriów:

  • atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;
  • maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej;
  • uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem  promujących ekonomiczne budownictwo.
 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama