Reklama

Złożyłeś już PIT? Pamiętaj o uldze termomodernizacyjnej. Możesz odliczyć nawet 106 tys. złotych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Złożyłeś już PIT? Pamiętaj o uldze termomodernizacyjnej. Możesz odliczyć nawet 106 tys. złotych - Zdjęcie główne

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom nie tylko wymieniającym źródło ciepła, ale także poprawiającym termoizolację domu | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dom i ogród Dzięki wprowadzonej w 2019 roku dużej zmianie podatkowej, remontujący domy mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione termomodernizację. O jakie dokładnie inwestycje chodzi?

Reklama

Trwa okres rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zeznania podatkowe PIT za rok 2022 można składać do 2 maja 2023 roku.

Podatnicy, którzy zainwestowali w odnawialne źródła energii lub przeprowadzili remont, mający na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Sprawdzamy, jakich formalności muszą dopełnić, by rozliczenie było jak najbardziej korzystne.

Jakie inwestycje w odnawialne źródła energii można odliczyć, rozliczając się z fiskusem? 

Jak czytamy w ustawie o PIT, możliwość takiego rodzaju odliczenia dotyczy podatników opodatkowujących swoje dochody na trzech podstawowych zasadach:

 • według skali podatkowej 17% lub 32%,
 • według 19% stawki podatku liniowego,
 • oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 
 

Dodatkowo, z ulgi mogą skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego, także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, którzy podjęli się przedsięwzięcia termomodernizacyjnego - a więc prac, dzięki którym straty energii są mniejsze. Odliczeniu podlegają wydatki na:

 • artykuły wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
 • kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
 • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
 • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
 • kocioł na paliwo stałe, spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE);
 • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
 • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
 • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
 • materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
 • pompa ciepła wraz z osprzętem;
 • kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
 • ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
 • stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
 • materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. 
 

Co istotne, ulga nie obejmuje poszczególnych elementów tych materiałów, np. szyb okien. Dotyczy jednak także kosztów usług pozwalających przeprowadzić prace. Chodzi przede wszystkim o:

 • wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
 • wykonanie analizy termograficznej budynku;
 • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
 • wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
 • docieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych, lub fundamentów;
 • wymianę stolarki zewnętrznej, np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
 • wymianę elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
 • montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
 • montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
 • montaż pompy ciepła;
 • montaż kolektora słonecznego;
 • montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
 • montaż instalacji fotowoltaicznej;
 • uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
 • regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
 • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. 
 

Co, jeżeli z powodu braku możliwości technicznych instalacja została zamontowana na innym budynku niż dom, np. garażu? W takiej sytuacji właścicielowi i tak przysługuje ten sposób rozliczenia, pod warunkiem jednak, że system urządzeń służy budynkowi mieszkalnemu, a nie gospodarczemu. Ulga nie jest jednak dedykowana właścicielom domów będących dopiero w budowie.

Aby z niej skorzystać, podatnik musi zakończyć przedsięwzięcie w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek. Jeżeli nie dotrzyma tego terminu, będzie zobowiązany zwrócić otrzymaną ulgę poprzez doliczenie poprzednio odliczonych kwot do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął termin na zakończenie przedsięwzięcia.

Jaką kwotę możemy odliczyć? Kto może otrzymać 106 tys. złotych?

Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. złotych w odniesieniu do wszystkich zrealizowanych prac termomodernizacyjnych. Warto podkreślić, że limit ulgi nie tyczy się jednej inwestycji, lecz jest określony dla jednego podatnika, niezależnie od liczby zrealizowanych przedsięwzięć. Co to oznacza w praktyce?

Otóż podatnicy pozostający w związku małżeńskim mają możliwość odliczenia ulgi oddzielnie.

Małżonkom przysługuje podwójny limit ulgi termomodernizacyjnej pod warunkiem, że są współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Wtedy mogą odliczyć maksymalną kwotę ulgi, a więc 106 tys. złotych, liczone jako limit 53 tys. na każdego z nich - tłumaczy nam Jacek Dziuba, doradca podatkowy.

Ze względu na to, że wysokość poniesionych wydatków, a co za tym idzie, kwotę odliczenia, ustala się na podstawie faktury VAT, należy przypilnować danych osobowych na niej zawartych. Jak mówi nam Jacek Dziuba, faktura wystawiona na obydwoje małżonków nie jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ wtedy każdy z nich ma prawo do odliczenia jedynie 50% poniesionych wydatków.

W przypadku gdy faktura zostanie wystawiona tylko na jednego małżonka, to odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego jest ona wystawiona. Jeśli więc chcemy skorzystać z maksymalnego limitu, pod warunkiem wystarczającego dochodu, faktury powinny być wystawione odrębnie na każdego z małżonków - wyjaśnia doradca podatkowy.

Co w sytuacji, gdy jednak nie spełniamy w danym roku wystarczającego dochodu? Jak się okazuje, zbyt niskie zarobki wcale nie przekreślają możliwości skorzystania z ulgi. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych 6 latach, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. A więc przez 6 lat od momentu wykonania inwestycji możemy co roku rozliczać poniesione w wyniku prac termomodernizacyjnych koszty. 

Otrzymany zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, podatnik jest zobowiązany doliczyć odpowiednio do kwoty uprzednio odliczonej od dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot - zwraca uwagę Jacek Dziuba.

Ulga termomodernizacyjna a kredyt i programy ,,Czyste powietrze” oraz ,,Mój Prąd”

A jak rozliczyć się, gdy korzystaliśmy ze wsparcia projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji płynów i innych zanieczyszczeń do atmosfery?

Dofinansowanie z programu ,,Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna to instrumenty całkowicie od siebie niezależne. Oznacza to, że podatnicy, którzy otrzymali dotację z rządowego programu, mogą skorzystać również ze specjalnego odliczenia. Jak ono przebiega? W takiej sytuacji odliczamy tylko wkład własny poniesiony na przeprowadzenie inwestycji, a kwota sfinansowana przez państwo pozostaje wolna od podatku.

Ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają również dotacje udzielone w ramach programu ,,Mój Prąd” na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Podatnik nie musi więc wykazać otrzymanych środków w zeznaniu rocznym.

Odliczeniu podlegają już jednak wydatki sfinansowane zaciągniętą pożyczką lub kredytem, ponieważ w tym przypadku ekonomiczny ciężar ich spłaty ponosi nadal podatnik, tylko że odsuwa go w czasie.  

Przeczytaj także: 

Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy