W wydarzeniu wzięli udział: Agnieszka Pawlicka - dyrektor biura posła i wiceministra Wiesława Szczepańskiego, Dawid Górski - asystent posła i wiceministra Wiesława Szczepańskiego, lokalni samorządowcy, policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Rawiczu, przedstawiciele pozostałych służb mundurowych, delegacje z innych szkół, partnerzy i przyjaciele szkoły, zaproszeni goście, a także dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce.
Uroczystość miała oficjalną oprawę. Honorowym patronatem objął ją Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinspektor Tomasz Olczyk. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z kapelmistrzem, mł. insp. Adamem Witiwem na czele.
Miejska Górka. Współpraca szkoły z policją trwa od 15 lat
4 lutego 2009 roku została podpisana umowa partnerska Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu. Umowa dotyczy współpracy i opieki merytorycznej komendy wojewódzkiej i Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu nad klasami licealnymi na kierunku prawno-policyjnym. Zespół Szkół był jedną z pierwszych szkół w Wielkopolsce, nad którą objęto patronat. Obecnie takich szkół jest w województwie 28.W ciągu 15 lat współpracy kierunek prawno-policyjny ukończyło 153 uczniów - absolwentów. Obecnie, uczy się na nim 42 uczniów. W grudniu minie 7 lat, od kiedy podpisano porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół a Sądem Rejonowym w Rawiczu. Program "Edukacja prawna młodzieży" zakłada prowadzenie wykładów z zakresu prawa w celu podniesienie świadomości prawnej przyszłych funkcjonariuszy. Dzięki porozumieniu z 7 grudnia 2017 uczniowie uczestniczą w rozprawach sądowych - w postępowaniu cywilnym i karnym.
Jubileusz to wyjątkowa okazja do podziękowań wszystkim tym, dzięki którym dzisiaj mogliśmy się w tym miejscu spotkać, którzy dołożyli swoje cegiełki do wspólnego dzieła. na początku był pomysł, ciekawa inicjatywa, plan działania i trudna praca, aby pomysł wcielić w życie - podkreśliła Jolanta Hryniowska, dyrektor Zespołu Szkół w Miejskiej Górce.
Dodała, że 15 lat temu umowę podpisali: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Wojciech Olbryś i dyrektor Liliana Taciak.
Gala w Miejskiej Górce
W trakcie uroczystości w Miejskiej Górce wydarzenia podziękowano wielu osobom statuetkami. Wśród nich byli: Tadeusz Moryson czy Liliana Taciak (poprzedni dyrektorzy Zespołu Szkół w Miejskiej Górce), obecny Komendant Wojewódzki Policji nadinsp Tomasz Olczyk, władze rawickiej jednostki policji - mł. insp Roman Bruss i mł. insp. Wiesław Andrzejewski, wiceminister Wiesław Szczepański (w jego imieniu podziękowanie odebrali Agnieszka Pawlicka i Dawid Górski), burmistrz Karol Skrzypczak, szefowie rawickiego Zakładu Karnego i Komendy Powiatowej PSP (ppłk. Jarosławow Korytowski i bryg. Jakub Stryjak), nauczyciele przedmiotów kierunkowych (Jacek Urban, asp. sztab. Beata Jarczewska, mjr Ewa Szulc, por. Marek Pięta, Marta Zajczewska i Arnold Ratajski), czy koordynatorzy (mł. asp. Krystian Kawala z KWP Poznań, Ilona Łapka, Agnieszka Iżykowska i Angelika Ratajczak z Zespołu Szkół), przyjaciele szkoły (starosta Adam Sperzyński, nadkom. Krzysztof Kowalski, asp. sztab. Marcin Spica, wicedyrektor OKSiAL Bartosz Kaczmarek, st. szer. Aleksandra Gierz z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu, Robert Karkosz, Andrzej Antkowiak, Piotr Musielak, Ryszard Kapłon, Leszek Stoiński i Dawid Górski).Jolanta Hryniowska podziękowała także absolwentom szkoły - obecnym funkcjonariuszom policji.
Czytaj także: Zgrupowanie klas mundurowych w Miejskiej Górce
Glos zabrali zaproszeni goście
Wszyscy gratulowali jubileuszu 15-lecia powstania klas mundurowych i współpracy z policją. List przesłał wiceminister i poseł Wiesław Szczepański. Odczytała go Agnieszka Pawlicka.
15 lat współpracy to wspaniałe osiągnięcie, które świadczy o zaangażowaniu zarówno uczniów, jak i całego grona pedagogicznego - czytała Agnieszka Pawlicka z biura posła. - Współpraca z policją oraz lokalnymi służbami to doskonały przykład na to, jak ważny jest kształtowanie odpowiedzialnych i świadomych obywateli przygototowanych do podejmowania wyzwań związanych z bezpieczeństwem publicznym. To element, który wyróżnia waszą szkołę na tle innych placówek edukacyjnych - dodała.
O owocnej współpracy mówił Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu, insp. Roman Bruss.
Dzisiaj nie możemy mówić o partnerstwie, tylko o przyjaźni instytucji. Dziękuję za otwartość - mówił mł. insp. Roman Bruss. - Ze 153 uczniów, którzy przez 15 lat ukończyli szkołę na kierunku prawno-policyjnym, do policji trafiło 18 absolwentów. 12 z nich pracuje w komendzie policji w Rawiczu. Zajmują różne stanowiska służbowe. To są wyjątkowi fachowcy. Życzyłbym wszystkim, by mieli takich ludzi. Chylę czoła przed absolwentami szkoły - dodał.
Głos zabrał starosta rawicki Adam Sperzyński.
Jestem pod ogromnym wrażeniem dyscypliny wśród uczniów i też wyrażanego szacunku dla symboli narodowych. Dzisiejsza uroczystość jest na bardzo wysokim poziomie. Budzi ona moje najwyższe wyrazy uznania. To trzeba docenić, to nie jest takie powszechne - mówił starosta. - To co się zrodziło, dało efekty. Bardzo się z tego cieszę. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla mnie priorytetem - dodał.
O historii szkoły wspomniał burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak. Przypomniał, że w latach 90-tych, gdy istniało województwo leszczyńskie, padła propozycja, by gminy prowadziły szkoły ponadpodstawowe.
Wówczas Miejska Górka, Jutrosin i Krzywiń - w obrębie województwa leszczyńskiego - zdecydowały się na utworzenie liceum ogólnokształcącego. To wkrótce będzie 30 lat. Organem prowadzącym szkoły jest gmina - podkreślił burmistrz Karol Skrzypczak. - Miejska Górka jest położona blisko Rawicza. Musieliśmy się mierzyć z konkurencją rawickich szkół ponadpodstawowych. Taki powstał nieśmiały pomysł, można powiedzieć eksperyment, żeby szukac własnej tożsamości szkoły, stąd propozycja pójścia w kierunku klas mundurowych. Podejrzewam, że pani dyrektor Liliana Taciak nie wyobrażała sobie, zę będzie uczestniczyła kilkanaście lat później w tego typu wydarzeniu, w takiej uroczystości z tak liczną rzeszą absolwentów szkoły, pracujących w służbach mundurowych - dopowiedział.
Po przemówieniach asp. sztab. Beata Jarczewska wręczyła wyróżnienie najlepszemu uczniowi kierunku mundurowemu. Został nim Szymon Woźny. Następnie oficer prasowa zaprzysiężyła uczniów klasy pierwszej.
Mogę śmiało powiedzieć, że jestem dumna z tej młodzieży - podkreśliła asp. sztab. Beata Jarczewska.
Przed zgromadzonymi wystąpili najmłodsi członkowie Zespołu Szkół w tańcu "Dla Niepodległej". Były też pokaz musztry w wykonaniu uczniów i kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.
O wrażenia po uroczystości zapytaliśmy dyrektor Jolantę Hryniowską.
- Jestem pod wielkim wrażeniem. Jestem dumna z uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Tylko dzięki dobrej pracy i współpracy możemy takie wielkie dzieła tworzyć. Cisza, która panowała na sali, świadczy o tym, ze uczniowie wiedzieli, po co tutaj przyszli - przyznała Jolanta Hryniowska. - Jeżeli chodzi o służby mundurowe, nie myślimy o rozszerzeniu oferty. Myślimy za to o tym, by pozyskiwać kolejne podmioty, żeby tej naszej młodzieży dać jeszcze bardziej wszechstronne przygotowanie. Marzy mi się, by każdy uczeń przeszedł profesjonalną pierwszą pomoc - podsumowała.
Czytaj także: Umowa na budowę hali w Konarach została podpisana
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.