W konferencji brali także udział emerytowani nauczyciele, przedstawiciele lokalnych firm oraz służb, a także rawickich instytucji. Nie mogło oczywiście zabraknąć uczniów szkoły oraz grona pedagogicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wielkopolski Kurator Oświaty - dr Igor Bykowski, a patronat medialny sprawowała nasza redakcja.
Podczas konferencji głos zabrał m.in. Jacek Myśleci, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Rawiczu. Przyznał, że jedna z bliskich mu osób, dzięki transplantacji, otrzymała drugą szansę na życie. Słowa, które wypowiadał nacechowane były emocjami, dało się zauważyć, że tamten czas nie należał do łatwych.
Kampania "Drugie Życie" w Rawiczu - o transplantologi z profesorem
Pierwszym prelegentem konferencji był prof. Maciej Głyda, lekarz transplantolog, który o transplantacji opowiedział z medycznego punktu widzenia. Podawał różne przykłady przeprowadzonych operacji okraszone dodatkowo zdjęciami z własnych archiwów. Nie zabrakło wytłumaczenia pojęć transplantacji i opowiedzenia o zasadach działania tej części medycyny.Profesor Głyda przytoczył także statystyki przeszczepów w Polsce w latach 1994 - 2023. W tym okresie w naszym kraju pobrano narządy w liczbie:
- nerki - 3903
- wątroba - 901
- serce - 382
- płuca - 146
- trzustka - 34
Historie z życia wzięte na finał kampanii "Drugie Życie"
Kolejnymi prelegentami byli Renata Maternik oraz Roman Błażejczak, specjaliści kampanii. Oboje są po przeszczepach serca - pan Roman nawet dwukrotnym, jest pierwszą osobą w Polsce, na której dokonano re-transplantacji. Pierwszego przeszczepu u Romana Błażejczaka dokonał Marian Zembala, natomiast drugiego - jego syn - Michał Zembala.Oboje prelegenci szczegółowo opowiedzieli jak przeszczep serca pozwolił im na dalsze życie. Historie okraszone były zdjęciami, skanami dokumentów i najważniejszymi sentencjami towarzyszącymi im w ich drodze po nowe życie.
Zawodowe inspiracje transplantacyjne uczniów ZSZ w Rawiczu
Pomiędzy prelekcjami odbywały się prezentacje zawodowych inspiracji transplantacyjnych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Na podsumowanie - prelegenci otrzymali specjalne transplantacyjne statuetki i podziękowania za udział w konferencji. Zarówno Renata Maternik jak i Roman Błażejczak przyznali, że po przekroczeniu progów szkoły zauważyli ogromne zaangażowanie w kampanię całej szkolnej społeczności.Ważnym elementem kończącym konferencję było rozdanie wśród obecnych na sali oświadczeń woli, które w przyszłości będą mogły uratować czyjeś życie. Po konferencji goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.