Nauka zawodu ma na celu przygotowanie młodocianych do pracy w charakterze czeladnika, a w dalszej drodze edukacyjnej - mistrza. Za praktyczną naukę zawodu organizowaną u rzemieślnika pracownik młodociany jest wynagradzany i stosuje się wobec niego takie same zasady jego ochrony, jakie dotyczą pracowników pełnoletnich. Młodociany pracownik ma także prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy na skutek choroby lub wypadku przy pracy.
ZOBACZ TEŻ: Oferty pracy z powiatu rawickiego
Jednak, jak zaznaczają rzemieślnicy przyjmujący praktykantów, na tym etapie nauki zawodu to jednak nie pieniądze powinny być najważniejsze, ale umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie, jakie można zdobyć. Dzięki temu uczniowie ostatnich klas szkół branżowych, czy techników uczęszczający do ostatnich klas, czasami wiedzą już, gdzie po ukończeniu szkoły podejmą zatrudnienie. Często bywa tak, że jak praktykanci się sprawdzają, to już na innych zasadach podejmują pracę w zakładzie, gdzie miały miejsce praktyki lub są polecani w innych przedsiębiorstwach.
- Obecnie, jako spółka, kształcimy tzw. pracowników wykwalifikowanych. Rocznie mamy po trzech uczniów i oni od razu mają powiedziane, że jak się sprawdzą, to mogą u nas pracować także po zakończeniu szkoły. Jest kilka takich przypadków. Mamy np. pracownika w wieku około 60 lat, który jest z nami „od ucznia” - mówi Lidka Kloska z Lakiernictwa Sierakowscy w Rawiczu. Jest to jedna z miejscowych firm, z którymi lokalne szkoły współpracują w sprawie praktyk od wielu lat.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: Nowe usługi w e-skarbówce
Jakie praktyki uczniowie odbywają w tym roku? Nieprzerwanie od lat dużym zainteresowaniem jeśli chodzi o dziewczyny - cieszy się zawód fryzjerki. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wciąż nie maleje. Panowie, z kolei, obecnie najchętniej poznają „fach” związany z budownictwem, bo również jest to branża, która odnosi sukcesy na rynku. Duża grupa młodzieży uczy się także w zawodzie mechanika pojazdów.
Podział uczniów na branże (zarejestrowani w rawickim Cechu Rzemiosł Różnych)
- blacharz - 2
- blacharz samochodowy - 11
- cukiernik - 49
- dekarz - 5
- elektromechanik - 5
- elektromechanik pojazdów samochodowych - 6
- elektryk - 61
- fotograf - 4
- fryzjer - 76
- kucharz - 26
- lakiernik samochodowy - 23
- mechanik pojazdów samochodowych - 69
- monter sieci i urządzeń sanitarnych - 50
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 32
- murarz - tynkarz - 18
- operator obrabiarek skrawających - 15
- stolarz - 38
- ślusarz - 53
- mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych - 9
- piekarz - 5
- tapicer - 1
- przetwórca mięsa - 3
- elektronik - 1
- I rok - 215 młodocianych
- II rok - 144 młodocianych
- III rok - 149 młodocianych
- Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu - 288
- Zespół Szkół w Miejskiej Górce - 131
- Zespół Szkół w Jutrosinie - 101
- Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie - 32
- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu - 10
- I rok - brutto 324,03, netto 279,60
- II rok - brutto 388,84, netto 335,53
- III rok - brutto 453,65, netto 391,46
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.