reklama

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło uczniom ze szkół powiatu rawickiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło uczniom ze szkół powiatu rawickiego? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaCentralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty, który młodzież zdawała w dniach 13-15 maja. Jak poszło uczniom ze szkół w powiecie rawickim?
reklama

Majowe egzaminy ósmoklasisty to zawsze gorący okres, budzący niemałe emocje zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. Kiedy w końcu przeszły do historii, nadszedł czas niecierpliwego wyczekiwania na wyniki. Te ogłoszono dziś, 4 lipca. 

Publikacja wyników przysporzyła zainteresowanym kolejnej porcji emocji - od pozytywnych zaskoczeń, gdy poszło lepiej niż oczekiwano, po niestety rozczarowania, gdy wyniki odbiegały od wymarzonych. Teraz szkoły mają czas do sierpniowych rad pedagogicznych, aby dokładnie przeanalizować i porównać osiągnięcia uczniów w kontekście ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Wielkopolsce 

W Wielkopolsce z testami z języka polskiego, matematyki i języków obcych zmierzyło się ponad 33.000 absolwentów szkół podstawowych. Średnia dla naszego województwa wyniosła:

reklama

  • język polski - 61,63% (średnia krajowa - 64%)
  • matematyka - 47,41% (średnia krajowa - 50%)
  • język angielski - 67,11% (średnia krajowa - 70%)
 

Jak wypadł egzamin ósmoklasisty w powiecie rawickim?

Porównując rezultaty uczniów naszego powiatu do wyników w skali województwa wielkopolskiego, z wszystkich przedmiotów 650 uczniom z rawickiego poszło nieco gorzej. Z języka polskiego uzyskali 58,33%, matematyki - 42,22%, a z języka angielskiego - 59,4%.

Nie da się ukryć, średni wynik wielkopolskich uczniów z języka ojczystego jest nieco poniżej średniej osiągniętej w kraju, a jak spisali się uczniowie w powiecie rawickim? Najlepiej z językiem polskim poradziło sobie 55 uczniów z gminy Pakosław (60,64%). W kolejnych gminach wyniki przedstawiają się tak: 

  • Bojanowo 56,97%
  • Jutrosin 60,59%
  • Miejska Górka 55,26%
  • Rawicz 58,67%
 

Matematyka, czyli królowa nauk, niestety przez wielu uczniów nie jest lubiana - i to z nią poradzili sobie najgorzej. Najlepszą średnią egzaminu ósmoklasisty mogą pochwalić się absolwenci szkół podstawowych z gminy Pakosław. Ich wynik to 54,82%. W pozostałych gminach rezultaty sprawdzianu z matematyki wyglądają następująco: 

reklama

  • Bojanowo 40,24%
  • Jutrosin 41,94
  • Miejska Górka 38,90%
  • Rawicz 41,66%
 

Nie ma zaskoczenia w kwestii egzaminu z języka obcego - zdecydowana większość tegorocznych ósmoklasistów zdecydowała się sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. Zaledwie 2 osoby w całym powiecie rawickim, a dokładniej w gminie Bojanowo, zdecydowały podejść do egzaminu z języka niemieckiego. Najlepiej z językiem angielskim poradzili sobie absolwenci podstawówek z gminy Rawicz - 61,58%. Wyniki w pozostałych gminach:

  • Bojanowo 61,18%
  • Jutrosin 56,29%
  • Miejska Górka 55,39%
  • Pakosław 53,58%
 

Nauczycielka: Arkusz z języka polskiego nie należał do łatwych 

W dwóch przedmiotach - języku polskim i matematyce - najlepiej poradzili sobie uczniowie z gminy Pakosław. Regina Dybowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, podkreśla, że dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, to przede wszystkim systematyczne przygotowanie i powtarzanie materiału, a także oswojenie się z formułą egzaminu.

reklama

- Uczniowie mieli możliwość korzystania z dodatkowych zajęć, na których utrwalali materiał oraz rozwiązywali arkusze egzaminacyjne. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem podeszli do egzaminów i starali się na miarę swoich możliwości - komentuje.

Joanna Kusztelak, polonistka z Pakosławia przyznaje, że wspólnie z nauczycielkami, starały się przygotować uczniów jak najlepiej - zarówno pod kątem wiedzy literackiej, jak i umiejętności pisania wypracowań. 

- Uważam, że arkusz z języka polskiego nie należał do łatwych - ocenia Joanna Kusztelak - Jestem dumna z moich uczniów i życzę im sukcesów w nowych szkołach. 

Mateusz Psarski, matematyk ze szkoły w Pakosławiu, zwraca uwagę, że efektywnej nauce i osiąganiu sukcesów sprzyja wspierające środowisko i indywidualne podejście do ucznia. 

reklama

Warto przypomnieć, że do 8 lipca absolwenci muszą uzupełnić dokumenty rekrutacyjne do szkół średnich o świadectwa oraz wyniki egzaminów.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo