Reklama

Reklama

Trzynasta i czternasta emerytura. Kto i ile dostanie?

Opublikowano: ndz, 24 sty 2021 13:10
Autor:

Trzynasta i czternasta emerytura. Kto i ile dostanie? - Zdjęcie główne

adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Według zapowiedzi seniorzy otrzymają w tym roku dodatkowe emerytury dwa razy. Komu będą przysługiwać? Ile wyniosą?

Reklama

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której 13. emerytury będą wypłacane każdego roku. Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą 14. emerytury, to musi ona przejść jeszcze przez tak zwaną drogę legislacyjną. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek 19 stycznia projekty ustaw w sprawie czternastej emerytury.

13. emerytura - komu przysługuje?

Świadczenie to przysługuje osobom pobierającym emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne i rodzinne, świadczenia rodzicielskie uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalne.

13. emerytura - ile wyniesie?

Wysokość 13. emerytury wyniesie tyle samo, co wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku ma ona być wypłacana na poziomie 1250 złotych brutto (1. 069 złotych netto).

13. emerytura - kiedy zostanie wypłacona?

Dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone w kwietniu, a w niektórych przypadkach w maju.

14. emerytura - komu przysługuje?

W przeciwieństwie do „trzynastki” 14. emerytura w 2021 roku musi przejść jeszcze przez drogę legislacyjną. Według projektu ustawy całkowitą "czternastkę" wynoszącą równowartość minimalnej emerytury otrzymają osoby otrzymujące świadczenie w wysokości maksymalnie 2.900 zł brutto.

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenie w wysokości powyżej 2.900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

14 emerytura - kiedy zostanie wypłacona

Jeśli projekt ustawy zostanie zaakceptowany, to „czternastka” zostanie wypłacona w listopadzie tego roku. W niektórych przypadkach może termin ten może przesunąć się na grudzień.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  kosinski

  Antek pisowiec się odezwał...Chyba PO nie rządzi już sześć lat .Co Twój prezydent i premier zrobili w tej kwestii? Nic, kompletnie nic, przeciwnie zabrali ludziom ciężko chorym na raka pieniądze na leczenie, dając na telewizję nienawiści.....

 • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -3

  szczujnia

  Wylęgarnia nienawiści proponuje 13 i 14 pod warunkiem że przeżyjesz cały rok kalendarzowy nawet bez 1 dnia nie otrzymasz NIC , a resztę roku to bidujesz tzn . selekcja naturalna trwa .

 • 9 miesięcy temu | ocena +35 / -3

  kosinski

  Nie trzeba żadnych "13" i ""14" emerytur, wystarczy od emerytów czy rencistów podatku nie brać. Tak samo od tych co zarabiają najniższą ,lub trochę więcej. Ten kraj jest nienormalny kwota wolna jedna z najniższych , pensje jedne z niższych, za to ceny hoho...

 • 9 miesięcy temu | ocena +19 / -6

  Gość

  Takie podwyżki na każdym kroku, że te pieniądze się należą. Powinno być 500+ co miesiąc. To są ochłapy.