reklama

Dom z bali - alternatywą dla tradycyjnego

Opublikowano:
Autor:

Dom z bali - alternatywą dla tradycyjnego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Niemal wszyscy marzymy o własnych czterech kątach. W wyobraźni widzimy siebie najczęściej w domu z ogrodem, gdzie ciepłe dni spędzamy na zewnątrz. Plany zaczynają się urzeczywistniać, gdy stajemy się szczęśliwymi właścicielami działki budowlanej. Zwykle wówczas uzmysławiamy sobie, że tak naprawdę nie wiemy, jak rozpocząć cały długi proces inwestycyjny. Badamy zdolność kredytową i pytamy znajomych o rady. Murowany dom jest czasochłonny oraz bardzo drogi. Dom z bali może stanowić doskonałą alternatywę do tradycyjnego. I nie musi być koniecznie zlokalizowany na terenach podgórskich. Chociaż tam zdecydowanie jest bardziej popularny, ze względu na krótki czas budowy, szybki czas zwrotu inwestycji oraz osiągniecie korzyści z turystyki. Ten typ drewnianego domu wciąż bardziej kojarzymy z architekturą letniskową. W domu wykonanym z drewnianych bali możemy jednak mieszkać cały rok. Coraz więcej firm specjalizuje się w tego typu budownictwie. Konstrukcje z drewna szybko zyskują na swojej popularności, ponieważ ten surowiec jest niezwykle wdzięcznym materiałem, nawet jeśli musi zostać zabezpieczony impregnatem grzybobójczym, nadal ma swoje niewątpliwe walory i urok. Ponadto w pomieszczeniach takiej budowli panuje korzystny mikroklimat. Przedstawię zarówno argumenty za jak i przeciw tego typu konstrukcji. Ponadto, jeżeli poważnie rozważamy takie rozwiązanie, podzwońmy i dowiedzmy się, jak długo będziemy musieli czekać na przyjazd ekipy budowlanej, żebyśmy nie zostali nieprzyjemnie zaskoczeni.

Zalety
Drewno jest bardzo popularnym surowcem we wnętrzach. Wykonuje się z niego meble, podłogi, stolarkę w domu: okna, drzwi i schody, a nawet grzejniki. Chyba nie jesteśmy w stanie wymienić tu wszystkich jego zastosowań. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że drewno jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym. Powszechność tego surowca, dzięki rozmaitym i łatwym sposobom obróbki jest znana. Ażurowa balustrada, ciekawa obudowa okien lub drzwi to jedne z wielu możliwości, które są w zasięgu realizacji. Ale te istotne detale to już zwieńczenie estetyki budynku. Jak już pisałam, decydując się na dom z bali, chcemy szybko ukończyć inwestycję. Konstrukcja takiej nieruchomości oparta jest na tak zwanych prefabrykatach, to znaczy gotowych elementach, które przywożone są na teren budowy przez producenta, każdy z nich jest ponumerowany, a następnie składany na miejscu jak klocki. Wzniesienie domku trwa od 4 do 10 tygodni (najmniej czasu zabiera oczywiście budowa małego domu), pod warunkiem, że wcześniej pomyśleliśmy i zleciliśmy wykonanie fundamentów specjalnie pod budynek takiego typu. Technologia wykonania umożliwia również przeprowadzenie prac w miesiącach zimowych. To miła informacja dla tych, którzy nie zamierzają lub nie mogą czekać do nastania wiosny.

Wady
Aby ułatwić decyzję tym, którzy wciąż się zastanawiają, musimy również napisać o wadach. Na koszt budowy wpływa duże zużycie materiału. Za stan surowy zamknięty, bez stolarki okiennej zapłacimy średnio od 800zł do 1200 zł/m². Stan deweloperski kosztuje 1800 zł/m², a pod klucz od 1800 do 2200 zł/m². (ceny podane w netto, do nich należy doliczyć VAT w wysokości 8% za dom, całoroczny i 23% za dom letniskowy). Bale oczywiście mogą  mieć inną średnicę, różnić się sposobem obrabiania oraz gatunkiem drewna, co także może wpływać na ich cenę. Jeżeli nie chcemy inwestować w nowy dom, zawsze możemy poszukać takiego z tak zwanego rynku wtórnego. Musimy być jednak bardzo czujni, aby nie zostać nabitymi w przysłowiową butelkę. Taki bowiem dom może posiadać ukryte defekty, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Kupno domu z bali ze specjalistą jest jakimś pomysłem, pod warunkiem, że mamy takiego w zanadrzu i zgodzi się poświęcić swój cenny czas. Jeżeli zauważymy przebarwienia, sińce i wykwity, to znaczy, że konstrukcja została narażona na działanie niepożądanych czynników, które w efekcie, niestety, mogły znacząco na nią wpłynąć. Jeżeli czujemy stęchliznę, inny niepokojący aromat, na przykład octu, oznacza to, że bale zostały nieprawidłowo zabezpieczone i zakonserwowane oraz uległy zawilgoceniu. Woda, niestety, uszkadza strukturę budynku. Dlatego tak istotna jest jakość surowca. Źle przeprowadzona impregnacja oraz nieprawidłowe i zbyt krótkie sezonowanie mogą spowodować szybsze zepsucie struktury drewna.

Dom z bali, niestety, ma mniejszą ognioodporność. Dlatego w pomieszczeniach koniecznie musimy zamontować system przeciwpożarowy i nie oszczędzać na czujnikach ostrzegających o dymie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE