Drewniana podłoga to marzenie wielu z nas. Jednak żeby deski stworzyły najlepszy efekt, trzeba je dobrać stosownie do przestrzeni. Od czego zależy wybór optymalnej drewnianej podłogi do naszego domu?
Podłogi z prawdziwego drewna od zawsze wiązały się z dużym prestiżem. We Francji, gdzie narodziła się na nie moda, dawniej tylko dobrze sytuowani obywatele mieli drewno na podłodze w swoich domach. Dziś deski może położyć w domu każdy, jednak warto wiedzieć, jak uzyskać wymarzony efekt.
Rodzaje desek
Podstawowe rozróżnienie desek to wybór między litym a warstwowym surowcem. Oryginalna drewniana podłoga będzie złożona z litego drewna, zapewniając niepowtarzalne wrażenie. Z czasem jednak deski będą pracować, co może prowadzić m.in. do rozszczelnień. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na lite deski, należy je właściwie konserwować. Odporniejsza na sezonowe zmiany będzie deska warstwowa, jednak jej wadą jest mniejsza warstwa ścieralna niż w przypadku litego drewna, co przekłada się na długowieczność podłogi. Rozwiązaniem pośrednim między tymi dwoma rodzajami może być deska bambusowa. Cechuje się dłuższą żywotnością niż deska warstwowa, w dodatku cenowo jest konkurencyjna względem desek z litego drewna.
Wybieramy odpowiednie drewno do pokoi
To, na jaki gatunek drewna się zdecydujemy, zależy w sporej mierze od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Do wyboru mamy bowiem gatunki twarde, jak dąb, jesion albo buk lub miękkie, wśród których najpopularniejsza jest sosna. Jeśli natomiast marzymy o drewnianych podłogach w kuchni lub łazience, gdzie panuje większa wilgotność, zaleca się gatunki egzotyczne, takie jak merbau, jatoba, iroko czy tek, które dzięki dużej zawartości olejków eterycznych charakteryzują się odpornością na wilgoć.
Twarde gatunki wykorzystywane są tam, gdzie podłoga jest intensywnie eksploatowana – w przedpokoju, salonie czy jadalni. W sypialni można wybrać tańsze, miękkie drewno, które nie będzie narażone na uszkodzenia. Co do barwy, oczywiście można sugerować się naturalnym kolorem drewna, ale zawsze istnieje możliwość zmian odcieni poprzez olejowanie, dotyczy to również rodzaju połysku, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy mieć błyszczącą podłogę, musimy ją polakierować, natomiast matowy efekt uzyskamy po użyciu bejcy.
– Każda podłoga, bez względu na gatunek czy rodzaj, wymaga odpowiedniej konserwacji. Umiejętne stosowanie środków ochrony drewna pozwoli nam dłużej cieszyć się drewnianą podłogą w idealnym stanie – podpowiada ekspert marki KOMFORT. Dbanie o deski powinno odbywać się sezonowo lub w zależności od stopnia zużycia drewna. Jeżeli podłoga jest wyjątkowo intensywnie użytkowana, warto rozważyć w tym miejscu wykorzystanie dywanu, który jednocześnie będzie świetnym elementem wystroju pomieszczenia.
O czym jeszcze pamiętać przy wyborze drewnianej podłogi?
Na wybór określonego rodzaju desek wpływa nie tylko charakter domowej przestrzeni. Decydując się na konkretny gatunek i jego odcień, warto mieć na uwadze kilka równie istotnych czynników. Jeżeli w domu są małe dzieci, które często zapominają się w zabawie, lepiej wykorzystać twarde drewno, które będzie bardziej odporne na wgniecenia. Niejednolita barwa doskonale zatuszuje wszelkie zarysowania oraz uszczerbki. Do konserwacji drewna narażonego na intensywne użytkowanie zaleca się olej, którym łatwiej ukryć niedoskonałości nawet bez profesjonalnego sprzętu.
Podobne działania dotyczą domów, gdzie trzymane są zwierzęta domowe, które pazurami mogą rysować podłogę. Jeśli chodzi o kolorystykę, sierść będzie mniej widoczna na jasnej podłodze (o ile zwierzę nie jest czarne), zatem warto zastanowić się nad dębową lub jesionową deską w naturalnym odcieniu. Świetnym przykładem tego takiej podłogi jest Dąb Bayford.
Fot. Deska jesionowa
Wbrew niektórym opiniom, nie ma przeciwskazań dla drewnianych podłoży, jeśli w domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Zaleca się jednak wykorzystanie desek warstwowych, które trzeba przykleić do podłoża, aby skuteczniej przewodziły ciepło. W codziennym użytkowaniu najwygodniejsze będą twarde podłogi w jasnym odcieniu, np. Dąb Gordona Saturn. Nie musimy się tutaj zbytnio martwić się o uszkodzenia, a kolorystyka zbliżona do naturalnych odcieni pomoże zatuszować niewielki brud lub zwierzęcą sierść. Ciemne podłogi bywają bardziej efektowne, jednak wszelkie zanieczyszczenia będą od razu widoczne. Kompromisem może być tzw. deska postarzana, która jest zarówno efektowna, jak i praktyczna na co dzień.