Które ogrzewanie domu zapewni w przyszłości niskie koszty? Czym kierować się przy wyborze? Czy stawiać na ekologiczne rozwiązania? Jak na ich tle wypadają tradycyjne sposoby ogrzewania domu?
Jednym z największych kosztów, jeśli chodzi o utrzymanie domu, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i ogrzanie wody. To jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmuje każdy budujący własny dom i liczący się zarówno z kosztami jak i późniejszymi wydatkami. Zatem, które ogrzewanie jest najtańsze?
Decyzja przed rozpoczęciem budowy
Dlaczego należy podjąć ją już na samym początku? Dzięki temu dom zostanie przygotowany do położenia konkretnych instalacji. Łatwiej oszacować koszt i przede wszystkim przygotować się na niego. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: które ogrzewanie w przyszłości będzie najtańsze? Dlatego dziś pod uwagę należy wziąć wiele elementów, w tym rozwiązań ekologicznych. Przed podjęciem decyzji opłaca się dobrze rozeznać temat, a pomogą w tym poradniki ogrzewamy.pl. Szczegółowo zapoznasz się z różnymi rodzajami ogrzewania. Poza tym z kosztami instalacji i eksploatacji, co znacznie ułatwi wybór, bo nie da się ukryć, że często to od zasobności portfela zależy.
Wciąż tradycyjne ogrzewanie najtańsze?
Najtańsze jest nadal ogrzewanie na paliwa stałe. A wśród nich węgiel, drewno i ekogroszek oraz pellet. Dlatego ten rodzaj ogrzewania nadal cieszy się dużą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że ogrzewanie tego typu niekoniecznie wpisuje się w zasady ekologii. Smog, który unosi się nad miastami w całej Polsce, ale nie tylko my z nim walczymy, ma wpływ na zdrowie i życie. Wiele rodzin zaczyna stawiać na nieco droższe, aczkolwiek przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Ogrzewanie gazowe
Alternatywą dla tradycyjnego kotła na węgiel jest ogrzewanie gazowe. Droższe w inwestycji, ale późniejsze koszty wcale nie muszą być dużo wyższe niż tradycyjnego ogrzewania. Na co wpływ ma szereg elementów, między innymi sam kocioł gazowy. Inwestycja w nowoczesne urządzenie, zwróci się w przyszłości.
Ogrzewanie elektryczne
Uznawane za najdroższe w eksploatacji. Jednak ma też dużo zalet. Jest ekologiczne, inwestycja jest tańsza niż przy ogrzewaniu gazowym. Poza tym jest wygodne, możliwość zrobienia ogrzewania podłogowego, dzięki czemu nie musisz mieć grzejników, a zyskujesz przestrzeń i komfort. Łatwe w ustawieniu temperatury i bezpieczne. Ten ostatni aspekt dla wielu ma kluczowe znaczenie.Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakiej wysokości będą rachunki w przyszłości, bo wpływ na to ma cały szereg czynników. Dlatego kalkulując, zawsze lepiej dodać i mieć zapas, niż się rozczarować.