reklama

Światłowody - Internet na miarę XXI wieku

Opublikowano:
Autor:

Światłowody - Internet na miarę XXI wieku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Początki Internetu nie były łatwe. Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu z Internetem łączyło się za pośrednictwem modemu telefonicznego, co wiązało się z ogromnymi kosztami, a i jakość połączenia pozostawiała wiele do życzenia (było powolne i co chwilę się zrywało). Dziś świat poszedł daleko do przodu. Obecnie triumfy święcą światłowody - Internet o niemal nieograniczonej prędkości, znakomitej stabilności łącza i niezawodności.

Internet światłowodowy - co to oznacza?

Internet światłowodowy od niedawna bije rekordy popularności. Coraz więcej dostawców ma go w swojej ofercie. Wydawać by się mogło, że to dopiero raczkująca technologia, tymczasem światłowody powstały w pierwszej połowie ubiegłego wieku, a korzystać z nich zaczęto już w latach 50.

Zatem, co to światłowód? To przezroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego wykorzystująca światło jako nośnik informacji. Medium transmisyjnym jest włókno o średnicy nieco większej od średnicy ludzkiego włosa - 0,05 mm to rozmiar średnicy rdzenia wykonanego z włókna szklanego używanego do światłowodu. Internet, telewizja kablowa, telefon stacjonarny, ale również technika endoskopowa w medycynie, technika laserowa czy dekoracje - to dziedziny, w których wykorzystywana jest technologia światłowodowa. 

Światłowody - internet idealny do pracy i rozrywki

Światłowód to technologia przyszłości, która wciąż się rozwija i jest udoskonalana. Posiadanie internetu przez światłowód w domu niesie ze sobą wiele korzyści. 

  • Internet światłowodowy charakteryzuje się wysoką i stałą prędkością - obecnie standardem jest prędkość do 500 Mb/s-1 Gb/s. Faktyczne możliwości światłowodu nie są jeszcze w pełni wykorzystane, więc to tylko kwestia czasu, kiedy będą dostępne usługi światłowodowe o prędkości 10 Gb/s i więcej. 
  • Internet światłowodowy jest bardziej stabilny niż połączenie za pośrednictwem kabla miedzianego - nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne, bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Symetryczność to kolejna zaleta, jaką posiadają światłowody - Internet działa z tą samą prędkością w obie strony (wysyłanie i pobieranie), w przeciwieństwie do tradycyjnych łączy kablowych, w przypadku których prędkość wysyłania danych może być nawet dziesięciokrotnie niższa.
  • Światłowód jest bardziej wytrzymały i bezawaryjny w porównaniu do tradycyjnego kabla. Pomimo upływu lat działa bez zarzutu.
Wszystko to (prędkość, stabilność, niezawodność połączenia) wpływa na komfort użytkowania internetu światłowodowego. Nie ma problemu, by korzystało z niego kilka osób jednocześnie. Doceniają go zarówno gracze online, jak i osoby, które często pracują z domu. Internet na światłowodzie umożliwia swobodne oglądanie filmów i seriali, oglądanie telewizji online, słuchanie muzyki czy prowadzenie wideokonferencji. Światłowód zapewnia też niezawodne funkcjonowanie inteligentnego domu (tzw. smart home), w którym połączenie internetowe służy już nie tylko do korzystania z sieci i telewizji, lecz także obsługi ogrzewania, rolet zewnętrznych, alarmu i kamer monitorujących, oświetlenia czy nagłośnienia.  

Internet przez światłowody - dla kogo?

Jedyną wadą internetu światłowodowego, jaką można wskazać, są ograniczenia dostępności. Chociaż sieć światłowodów w Polsce jest prężnie rozbudowywana, to nie wszędzie z niego skorzystamy. W małych miejscowościach i na wsiach Internet światłowodowy jest nadal rzadkością.

Natomiast w większości miejsc w dużych miastach i aglomeracjach, szczególnie w nowym budownictwie, można bez problemu wybrać internet przez światłowody. Jeśli mamy taką możliwość, to błędem byłoby z niej nie skorzystać, nawet jeżeli wiąże się to z wyższymi kosztami abonamentu. Ceny internetu światłowodowego nie odbiegają znacząco od cen internetu stacjonarnego za pośrednictwem tradycyjnego kabla. Jakość połączenia natomiast jest nieporównywalnie lepsza. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE