Reklama

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystamy dłużej

Opublikowano: 1 lutego 2021 19:00
Autor: Anna Konieczna

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystamy dłużej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony. Wyjaśniamy komu przysługuje.

Reklama

W obawie przed trzecią falą zachorowań na koronawirusa wprowadzona została narodowa kwarantanna i związane z nią dodatkowe obostrzenia. W związku z tym przedłużono także czas nauki zdalnej dla wszystkich uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz średnich co najmniej do marca.

W tej sytuacji rząd po raz kolejny wydłużył obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zostać z dziećmi w domu. Tym razem do do 14 lutego.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby niepełnosprawne uczęszczały,
- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

 

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

1.  Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat.
2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:
   - do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
   - do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
   - do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
   - ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl. Z kolei osoby prowadzące własną firmę takie oświadczenie składają w ZUS-ie. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.