Reklama

Reklama

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Czwarty raz

Opublikowano: sob, 29 sie 2020 10:23
Autor:

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Czwarty raz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria

Reklama

GIS wprowadził kolejne wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Dotyczą one liczby dzieci i wielkości powierzni sali przedszkolnej przypadającej na jedno dziecko. Obostrzenia zostały po raz kolejny złagodzone.

Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował wytyczne dla przedszkoli i żłobków na okres trwania pandemii.
Nie zdążył nawet wejść w życie zapis dotyczący liczby dzieci w grupie, a wszedł już kolejny.

Dotyczy on maksymalnej liczby dzieci w grupie. Od teraz w niej będzie mogło przebywać powyżej 25 dzieci, choć dotąd rekomendowano najwyżej 25 dzieci. Zalecono, aby w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchni przypadająca na jedno dziecko była nie mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

To już czwarta aktualizacja wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków. Tym razem wytyczne są takie same dla żłobków i przedszkoli. Jeżeli chodzi zachowanie dystansu społecznego zalecanego dla rodziców dzieci przyprowadzających dzieci do placówek to zbliżono je do wytycznych dla szkół.

Do tej pory GIS rekomendował, by w grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 25 dzieci. Sytuacja ta mogła jednak spowodować, że od września zabraknie miejsc w przedszkolach i żłobkach.

Powierzchnia sali dziennego pobytu

Obecnie usunięto zapis o limicie dzieci przebywających w jednej grupie i zalecono, aby w miarę możliwości lokalowych przedszkola czy żłobka, powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosiła co najmniej 15 metrów kwadratowych. Wcześniej rekomendowano 16 metrów kwadratowych.

W przypadku liczby dzieci większej niż pięcioro powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 metry kwadratowe. Zastrzeżono jednak, że powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.

Bez pluszowych zabawek

W nowych wytycznych zmniejszono również dystans, jaki powinni zachować rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola lub żłobka wobec pracowników przedszkola lub żłobka oraz innych dzieci i ich rodziców . Wcześniej wynosił on 2 metry, a obecnie 1,5 metra.

W dalszym ciągu GIS radzi, by do grupy dzieci przyporządkowani byli ci sami opiekunowie i aby grupa wraz z opiekunem przebywała w wyznaczonej i stałej sali.
 

W sali w przedszkolu lub w żłobku należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, chodzi przede wszystkim o zabawki pluszowe. Natomiast przybory sportowe takie jak piłki, obręcze, skakanki należy dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

Sale w przedszkolu lub żłobku muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. W miarę możliwości należy uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.

Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich. Proponuje się wieć pobyt dziecka na terenie ogrodu przedszkolnego lub wyjście na pobliksie tereny rekreacyjne.

Przed wejściem do budynku przedszkola i żlobka należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ala

  Pracuje w przedszkolu. Naprawde nie wiem jak mozna pisac ze nauczyciel szweda sie 3godziny po przedszkolu. Drpga Lusiu ja czasem paska do spodni nie wkladam aby szybciej z toalety wyjsc. Wiec zanim napiszesz takie bzdury to sie zastanow.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  risza

  PIS twierdzi te nieeiniątka nie mogą roznosić pandemi no są zbyt małe.to aniołki a nie zaraza.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Lusia

  Gdzie tak jest,że obsługi ma godzinną przerwę na kawę?nauczyciel pracuje 5 H dziennie i rzeczywiście przynajmniej 2h łazi po przedszkolu

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Na 35m² 25 dzieci. Takie są realia. Rano od 6.30 do 8.00 grupy 3 i 4 płatków łączone...po poludniu od 14.00 powtórka. Przepisy przepisami a życie pisze swoje scenariusze...

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Bereńciunia

  Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Pokażcie przedszkole gdzie Panie Nauczycielki nie szwendają się po placówce a woźna siedzi w sali z dziećmi zamiast pani. I gdzie zasady covidowe??? Dzieci bawią się razem na podwórku, kilka grup jednocześnie. Przede wszystkim dyrektorzy niech przestrzegają procedur, a nie pierwsi je łamią. Hahaha oceńcie sami

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Adela

  Dajcie już spokój.Moze napiszcie że nie ma żadnego korona wirusa.W szkołach dystans a co z nami w przedszkolu.Dlaczego nikt z ministerstwa nie odwiedzi losowo wybranych przedszkoli? Wtedy można powiedzieć jak jest w rzeczywistości.A. jest fatalnie.

 • rok temu | ocena +4 / -0

  dość już tego

  GIS ma swoje 5 minut. Ale jak się już ludziom oczy otworzą na ten cały pic na wodę , to ktoś będzie musiał za ten cały cyrk odpowiedzieć. Cyrk na kółkach.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Nick

  Od kiedy w żłobku czy przedszkolu są pr,nerwy., żeby wierzyć salę. Może jeszcze dzwonki co 45 minut to rodzice będą odbierać dzieci w czasie przerwy. Co za bzdury napisali

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Miska

  Kompletne bzdury, Przy takiej ilości dzieci jakie odstępy, gdzie takie ogromne sale są ,. Po co to wymagać jeśli dopuszcza się taka ilość dzieci to nie jest wykonalne odstępy itd Jest to tylko asekuracja że niby jest ok,

 • rok temu | ocena +3 / -1

  2345

  Maluszki widać bez epidemiui..

 • rok temu | ocena +3 / -2

  Anna

  Bzdury. Maluszki w przedszkolu w grupie powyżej 25 dzieci tzn,że może być 35? I oddaleni od siebie 1,5 m ? To jakaś hala sportowa musi być a nie sala...maluszki narażać na zakażenie? Kto takie bzdury wymyśla..

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Gladzio

  Czlowiek bigos