reklama
reklama

Attendorn przedstawia się w Muzeum Ziemi Rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ramach współpracy Rawicza i niemieckiego miasta Attendorn, w Muzeum Ziem i Rawickiej odbył się wernisaż wystawy „Attendorn przedstawia się”. Można na niej obejrzeć, m.in. makietę miasta, modele najważniejszych zabytków, rzeźby, zbiór figur cynowych, przedmioty kultu religijnego, portrety, wyroby rzemieślnicze czy starodruki.
reklama

W ramach współpracy gminy Rawicz, miasta Attendorn oraz Muzeum Ziemi Rawickiej z Südsauerlandmuseum realizowane są, m.in. projekty wystawiennicze. W pierwszym kwartale 2022 r. w Attendorn została zaprezentowana wystawa „Rawicz przedstawia się”, dokumentująca historię miasta. Ekspozycję złożoną z kilkudziesięciu oryginalnych eksponatów oraz plansz informacyjnych obejrzało kilkaset osób. Wydarzenie zostało wpisane w obchody 800-lecia Attendorn. Indywidualną wystawę malarską miał również Tomasz Bzdęga.

Wernisaż wystawy "Attendorn przedstawia się" w Muzeum Ziemi Rawickiej

Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie w Rawiczu ekzpozycji, przedstawiającej niemieckie miasto. Publiczność oraz gości podczas wernisażu, który odbył się 3 lutego 2023 roku, przywitała Adriana Miara, dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej. Nakreśliła przebieg współpracy między Südsauerlandmuseum Attendorn i rawicką placówką.

Marika Löchen, dyrektor Südsauerlandmuseum Attendorn opowiedziała o historii niemieckiego miasta, podkreślając jego walory kulturowe i turystyczne.

Zastępca burmistrza Attendorn, Tom Kleine, swoje wystąpienie zaczął po polsku.

- Jestem z Attendorn, cieszę się, że jestem w Rawiczu - powiedział. - Nasza współpraca trwająca od 2017 roku jest bardzo owocna - kontynuował po niemiecku. - Jest okazją, żeby lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Jesteśmy zachwyceni waszą gościnnością, czujemy się tutaj jak u siebie.

- Rozpoczynając naszą współpracę jako miasta partnerskie, wierzyłem w jej owocność - mówił Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza. - Spełniło się moje marzenie i mam nadzieję, że będzie to procentowało w następnych pokoleniach.

Gościem specjalnym wernisażu była Doris Wildemann, konsul ds. kultury Republiki Federalnej Niemiec (Konsulat Wrocław). Początkowo również mówiła po polsku.

- Partnerstwo sprzyja zaleczeniu ran II wojny światowej - podkreśliła. - Razem jesteśmy w jednej europejskiej rodzinie, współpracując na wielu płaszczyznach. Europa to nasz wspólny dom.

Końcowym akcentem wernisażu był poczęstunek. Wystawę można oglądać do końca marca, a naprawdę warto.

Nietypowe zwyczaje wielkanocne Attendorn

Attendorn to niemieckie miasto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Olpe. Liczy ok. 25 tysięcy mieszkańców, burmistrzem jest Christian Pospischil.

Bardzo ciekawe i nietypowe są tamtejsze zwyczaje wielkanocne. Należy do nich praktykowane w Wielką Sobotę Semmelsegnen - co można przetłumaczyć jako „Błogosławieństwo bułeczek”. Innym interesującym zwyczajem jest ścinanie w pobliskim lesie jak najwyższych czterech świerków, które później otrzymują poprzeczkę owiniętą słomą. Wszystko kończy się podpaleniem czterech takich krzyży w Niedzielę Wielkanocną. Ogień, którym są podpalane pochodzi od świecy wielkanocnej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama