Reklama

Attendorn przedstawia się w Muzeum Ziemi Rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ramach współpracy Rawicza i niemieckiego miasta Attendorn, w Muzeum Ziem i Rawickiej odbył się wernisaż wystawy „Attendorn przedstawia się”. Można na niej obejrzeć, m.in. makietę miasta, modele najważniejszych zabytków, rzeźby, zbiór figur cynowych, przedmioty kultu religijnego, portrety, wyroby rzemieślnicze czy starodruki.

W ramach współpracy gminy Rawicz, miasta Attendorn oraz Muzeum Ziemi Rawickiej z Südsauerlandmuseum realizowane są, m.in. projekty wystawiennicze. W pierwszym kwartale 2022 r. w Attendorn została zaprezentowana wystawa „Rawicz przedstawia się”, dokumentująca historię miasta. Ekspozycję złożoną z kilkudziesięciu oryginalnych eksponatów oraz plansz informacyjnych obejrzało kilkaset osób. Wydarzenie zostało wpisane w obchody 800-lecia Attendorn. Indywidualną wystawę malarską miał również Tomasz Bzdęga.

Wernisaż wystawy "Attendorn przedstawia się" w Muzeum Ziemi Rawickiej

Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie w Rawiczu ekzpozycji, przedstawiającej niemieckie miasto. Publiczność oraz gości podczas wernisażu, który odbył się 3 lutego 2023 roku, przywitała Adriana Miara, dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej. Nakreśliła przebieg współpracy między Südsauerlandmuseum Attendorn i rawicką placówką.

Marika Löchen, dyrektor Südsauerlandmuseum Attendorn opowiedziała o historii niemieckiego miasta, podkreślając jego walory kulturowe i turystyczne.

Zastępca burmistrza Attendorn, Tom Kleine, swoje wystąpienie zaczął po polsku.

- Jestem z Attendorn, cieszę się, że jestem w Rawiczu - powiedział. - Nasza współpraca trwająca od 2017 roku jest bardzo owocna - kontynuował po niemiecku. - Jest okazją, żeby lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Jesteśmy zachwyceni waszą gościnnością, czujemy się tutaj jak u siebie.

- Rozpoczynając naszą współpracę jako miasta partnerskie, wierzyłem w jej owocność - mówił Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza. - Spełniło się moje marzenie i mam nadzieję, że będzie to procentowało w następnych pokoleniach.

Gościem specjalnym wernisażu była Doris Wildemann, konsul ds. kultury Republiki Federalnej Niemiec (Konsulat Wrocław). Początkowo również mówiła po polsku.

- Partnerstwo sprzyja zaleczeniu ran II wojny światowej - podkreśliła. - Razem jesteśmy w jednej europejskiej rodzinie, współpracując na wielu płaszczyznach. Europa to nasz wspólny dom.

Końcowym akcentem wernisażu był poczęstunek. Wystawę można oglądać do końca marca, a naprawdę warto.

Nietypowe zwyczaje wielkanocne Attendorn

Attendorn to niemieckie miasto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Olpe. Liczy ok. 25 tysięcy mieszkańców, burmistrzem jest Christian Pospischil.

Bardzo ciekawe i nietypowe są tamtejsze zwyczaje wielkanocne. Należy do nich praktykowane w Wielką Sobotę Semmelsegnen - co można przetłumaczyć jako „Błogosławieństwo bułeczek”. Innym interesującym zwyczajem jest ścinanie w pobliskim lesie jak najwyższych czterech świerków, które później otrzymują poprzeczkę owiniętą słomą. Wszystko kończy się podpaleniem czterech takich krzyży w Niedzielę Wielkanocną. Ogień, którym są podpalane pochodzi od świecy wielkanocnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy