reklama

Cesarskie pomniki na plantach w Rawiczu. Ojciec i syn spoglądali na siebie z cokołów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cesarskie pomniki na plantach w Rawiczu. Ojciec i syn spoglądali na siebie z cokołów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaNa skrzyżowaniu Wałów Tadeusza Kościuszki z ulicami Wojska Polskiego oraz Józefa Piłsudskiego stoi największy i najważniejszy rawicki pomnik - monument Żołnierza Polskiego. Przed oficjalnym powrotem Rawicza do odrodzonej Rzeczpospolitej (17 stycznia 1920 r.) na plantach stały naprzeciw siebie dwa pomniki niemieckich cesarzy: Wilhelma I (w miejscu dzisiejszego pomnika Żołnierza Polskiego) oraz Fryderyka III (miejsce fontanny z niedźwiedziem).
reklama

Na mocy porozumienia opuszczających Rawicz Niemców z władzami polskimi, obydwa pomniki zostały zdemontowane i wywiezione w pierwszych dniach stycznia 1920 roku. Świadkowie podawali, że odtransportowano je w kierunku Głogowa. Brak informacji, gdzie w konsekwencji się znalazły i co się z nimi stało.

Cesarz Wilhelm I Hohenzollern i jego pomniki

Wilhelm I Hohenzollern urodził się jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen 22 marca 1797 r. w Berlinie, tam też zmarł - 9 marca 1888 r. Był regentem, a w latach 1861 - 1888 królem Prus z dynastii Hohenzollernów. Pełnił też funkcję prezydenta Związku Północnoniemieckiego - w latach 1867 - 1871 - a od 1871 r. cesarza niemieckiego. Był współtwórcą II Rzeszy Niemieckiej. Wilhelm był drugim synem króla Fryderyka Wilhelma III Pruskiego i królowej Luizy z dynastii meklemburskiej.

reklama

Pomniki Wilhelma I, pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec, istniały w wielu miastach, ale wiele z nich zostało zburzonych po I i II wojnie światowej. Wśród miast, które ozdabiały pomniki Wilhelma I, wymienić można Poznań, Szczecin, Wrocław, Gdańsk, a także Berlin.

W Poznaniu pomnik Wilhelma I znajdował się przy Alei Marcinkowskiego i został zburzony w 1919 roku. W Szczecinie konny pomnik cesarza stał na Placu Żołnierza Polskiego i również został zniszczony po wojnie. We Wrocławiu pomnik Wilhelma I (stał przy ul. Świdnickiej, w miejscu tzw. Trzeciej Bramy) został zlikwidowany w 1945 roku. W Gdańsku pomnik stał przed Bramą Wyżynną i także został zniszczony po II wojnie światowej. Natomiast w Berlinie Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal (Narodowy Pomnik Cesarza Wilhelma I) został rozebrany wraz z zamkiem w latach 1949-1950.

reklama

Nie wszystkie monumenty Wilhelma I zostały zburzone. Przykładem może być Norymberga, gdzie nadal znajduje się pomnik konny tego cesarza.

Cesarz Fryderyk III i jego pomniki

Fryderyk III urodził się jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern 18 października 1831 r. w Poczdamie. Tam też zmarł 15 czerwca 1888 r. Był cesarzem niemieckim i królem Prus. Zany był z liberalnych jak na owe czasy poglądów, jego pasją było wojsko, historia oraz archeologia. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888. Cesarz cierpiał na raka krtani.

Pomniki cesarza Fryderyka III, zwłaszcza te z okresu jego krótkiego panowania, istniały w kilku miastach, ale zostały usunięte po I wojnie światowej lub w jej następstwie. W Poznaniu, pomnik znajdował się na Placu Wolności (wówczas Placu Wilhelmowskim) i został zdemontowany w 1919 roku. We Wrocławiu pomnik konny cesarza stał przed Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych i został usunięty po 1945 roku. W innych miastach, takich jak Wałbrzych, istniały inne pomniki poświęcone Fryderykowi III, ale ich losy po 1918 roku są mniej jasne.

reklama

Więcej o pomniku Żołnierza Polskiego i 42. rocznicy jego postawienia, można przeczytać TUTAJ

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo