Balkon francuski, znany też jako portfenetr, to rodzaj balkonu, który ogranicza się do okna balkonowego i balustrady, bez dodatkowej płyty balkonowej lub jest ona bardzo mała. Służy przede wszystkim do doświetlania pomieszczeń i dekoracji elewacji budynku, a nie do rekreacji na zewnątrz. Ich popularność spadła na pewien czas, w XXI wieku znowu zaczęły przeżywać renesans w nowoczesnej architekturze.
Ukwiecenie balkonów francuskich
Na balkonie francuskim można zamontować doniczki z ziołami lub pnączami, tworząc zieloną przestrzeń. Dobór odpowiednich roślin zależy w pierwszej kolejności od usytuowania balkonu francuskiego, a w drugiej od jego wymiarów. Barierki mogą mniej lub bardziej przylegać do okna. Jeżeli balkon francuski położony jest po południowej stronie budynku, można posadzić na nim jedynie rośliny odporne na słońce. Z kolei przy oknie od strony północnej, najlepiej umieścić cieniolubne rośliny. Bardziej uniwersalne są francuskie balkony umieszczone od strony wschodniej lub zachodniej. Warunki świetlne przy oknach wychodzących w tych kierunkach odpowiadają większości gatunków roślin.
Ozdobne balustrady na balkonie francuskim
Różnorodne wzory i materiały balustrad pozwalają na dopasowanie ich do stylu architektonicznego budynku. Najbardziej zróżnicowane i efektowne są balustrady kute oraz odlewane. Wykonane z żeliwa lub stali charakteryzują się bogatym wzornictwem i wysoką trwałością.
Wysokość, prześwity oraz otwory w wypełnieniu powinny spełniać określone prawem budowlanym kryteria. W przypadku budynków wielorodzinnych oraz zamieszkania zbiorowego maksymalny prześwit nie powinien przekraczać 12 cm., natomiast jeżeli chodzi o pozostałe budynki - 20 cm. Z kolei w przypadku budynków jednorodzinnych oraz wnętrz mieszkań wielopoziomowych ustawa nie reguluje tych wielkości. Minimalna wysokość balustrady balkonowej w przypadku budynku jednorodzinnego to 90 cm, natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych wysokość wynosi 110 cm.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.