reklama

Dwunasta edycja Narodowego Czytania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwunasta edycja Narodowego Czytania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRawicka Biblioteka Publiczna zaprasza 9 września 2023 r. (sobota) o godz.12.00 na Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, które odbędzie na dziedzińcu multibiblioteki. Gośćmi specjalnymi będą Krzysztof Napiórkowski i Laura Trzęsowska.
reklama

W programie rawickiej odsłony Narodowego Czytania m.in.:

  • czytanie fragmentów utworu przez zaproszonych gości (Krzysztof Napiórkowski, młodzież z I LO),
  • czytanie fragmentów utworu w przestrzeni miejskiej przez wolontariuszki z Lokalnego Centrum Wolontariatu,
  • koncert „Napiórkowski gra",
  • wywiad z Krzysztofem Napiórkowskim,
  • koncert skrzypcowy w wykonaniu Laury Trzęsowskiej (sala konferencyjna),
  • wystawa obrazów koła plastycznego dla dorosłych rawickiego domu kultury „Orzeszkowej portret nowy" - pastelami po płótnie,
  • quiz,
  • pamiątkowy stempel.
Dzień wcześniej, 8 września o godz. 10.00, fragmenty powieści „Nad Niemnem" E. Orzeszkowej w Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu czytać będą studenci Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale dołączyć może każdy chętny.

reklama

„Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886 -1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II RP powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

„Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama