Odwiedzając lokalne jarmarki i festyny bez wątpienia da się zauważyć, że Koło Gospodyń Wiejskich w Szymonkach jest bardzo aktywne. Jak zdradziła Edyta Mieczkowska, przewodnicząca koła, obecnie działa u nich ponad 30 osób - zarówno kobiet i mężczyzn. Niedawno „stuknęło” im 5 lat działalności postanowili to uczcić.
Krótka historia 5-lecia KGW Szymonki
Obchody 5-lecia KGW Szymonki rozpoczęły się dość oficjalnie, od przedstawienia krótkiej historii koła przez Edytę Mieczkowską. Przewodnicząca podkreśliła, że Koło Gospodyń Wiejskich to opoka każdej wiejskiej społeczności.
- Pielęgnują tradycję, integrują, uczestniczą w akcjach charytatywnych, ale przede wszystkim, z pasją działają na rzecz swojego środowiska oraz społeczności lokalnej. Takie koło tworzą właśnie członkowie KGW Szymonki, które działa od 3 lipca 2019 roku, wtedy właśnie zostało wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - rozpoczęła Edyta Mieczkowska.
Podkreśliła, że członkowie koła w Szymonkach od 5 lat wkładają mnóstwo energii i serca w rozwój lokalnej społeczności, starając się by podejmowane przez nich działania były odzwierciedleniem aktualnych potrzeb mieszkańców. Dzięki temu zorganizowali i przeprowadzili wiele akcji „Szczepimy się razem”, „Dobre z lasu”, „Jutrosińska Dycha”, Runaway, Dożynki Gminne, Hubertus, Rajd Konny oraz wiele innych. Ponadto członkowie KGW przyczynili się do budowy i zagospodarowania miejsca, w którym teraz można organizować wiele różnorodnych imprez, czyli tzw. Piekiełka.
- W celu kultywowania tradycji gastronomicznych i promowania regionalnych potrwa bierzemy udział w konkursach i wystawach kulinarnych, na których prezentujemy własnoręcznie przygotowane specjały, wykonane według określonych receptur - przekazała Edyta Mieczkowska.
Zdradziła także, że przygotowane przez KGW smakołyki można spróbować na festynach, jarmarkach i innych uroczystościach lokalnych. Pojawiły się także, na ubiegłorocznych Jesiennych Targach Rolno-Spożywczych AGROMASZ w Marszewie.
- Jak widzicie, w ciagu 5 lat osiągnęliśmy dużo, ale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze dużo pracy przed nami - podsumowała.
Największym sukcesem - współpraca
Jako największą imprezę jaką KGW udało się zorganizować to dożynki gminne w 2023 roku, które organizowali wspólnie ze sołectwem Szymonki. Przewodnicząca zdradziła także, że jako sukces zalicza także fakt, że koło cały czas się rozwija i działa. Szczególnie podkreśla ważną rolę współpracy między KGW Szymonki a sołtysem i radą sołecką.
- Życzę każdemu z kół, żeby miało tak dobry kontakt z sołectwem jak my - podsumowała.
Goście i życzenia na 5-leciu KGW Szymonki
Jak obchody jubileuszu to nie mogło zabraknąć także gości. Do wspólnego stołu członkowie KGW zaprosili samorządowców, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji oraz lokalnych KGW. Nie zabrakło także życzeń, szczególnie dalszej tak owocnej działaności.
- Przyjechałem tutaj, żeby pogratulować Kołu Gospodyń Wiejskich w Szymonkach, pięciolecia istnienia. W naszej gminie mamy 19 sołectw i 13 Kół Gospodyń Wiejskich. Koło Gospodyń Wiejskich w Szymonkach jest stosunkowo młode, działa od niedawna, ale bardzo prężnie, czego przykładem jest między innymi dzisiejsze wydarzenie. Także gratuluję, życzę rozwoju, życzę wielu pięknych sukcesów, dalszej działalności - przekazał burmistrz gminy Jutrosin, Romuald Krzyżosiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.