Uśmiech czy powitanie to przejawy życzliwości, dzięki którym skracamy społeczny dystans i zbliżamy się do drugiego człowieka. Ułatwia nam to niesienie bezinteresownej pomocy i rozwiązywanie konfliktów w pokojowy sposób. Właśnie po to narodziło się Święto Życzliwości i Pozdrowień.
Święto Życzliwości I Pozdrowień - historia
Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Narodziło się tam w 1973 roku, jako protest przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. „Hallo World Day”, pomimo upływu lat i zmieniającego się świata, nie zmieniło swojej idei do dziś - bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
Dzisiaj Święto Życzliwości i Pozdrowień
Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest dniem dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest zwrócenie uwagi ludzi na wzajemną życzliwość. Zachęca do mówienia „cześć” do przynajmniej dziesięciu osób codziennie - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Przypomina, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Życzliwość - czym jest?
"Życzliwość" nie ma jednej definicji. Ale przyjmuje się ogólnie, że życzliwość to przyjazne usposobienie. Osoby życzliwe lubią innych ludzi, chcą ich dobra i gotowe są działać w tym celu. Odznaczają się empatią i współczuciem, zarówno tym odczuwanym wobec innych, jak i wobec siebie samego. Życzliwość jest nie tylko cechą, ale też ludzką wartością.
Czy warto być życzliwym?
Według informacji podanych na portalu psychoterapia.plus, są badania, które pokazują, że życzliwość ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Wielu badaczy potwierdza wpływ życzliwości na nasz mózg. Udowodniono, że dobroć i czułość poprawiają nasze samopoczucie oraz pozytywnie wpływają na poziom zdrowia psychicznego. Zmniejsza także objawy depresji, zwiększa poziom odczuwanego szczęścia. Praktykowanie życzliwości ma również wpływ na nasz dobry stan fizyczny - zwiększa naszą długowieczność i spowalnia procesy starzenia się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.