Reklama

Fundacja MAPA działa

Opublikowano: pon, 7 lut 2022 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niedawno Fundacja MAPA z Pakosławia, wspólnie z lokalną twórczynią rękodzieła - Alicją Gniazdowską, zorganizowała nietypowe warsztaty dla dzieci - przybliżając im kulturę żydowską.

Warsztaty przybliżające najmłodszym kulturę żydowską inicjatorki zorganizowały w okresie ferii zimowych. Prawdopodobnie nie są to ostanie warsztaty o innych kulturach. 

Skąd Fundacja MAPA wzięła pomysł?

Lokalna pasjonatka rękodzieła - Alicja Gniazdowska przyznaje, że kultura żydowska zawsze ją interesowała. Jeszcze przed pandemią udało jej się ukończyć kurs języka jidysz.

Już długo takie zajęcia chodziły mi po głowie - przyznaje Gniazdowska.

Dopowiada, że  Fundacja Mapa skupia osoby bardzo otwarte na takie inicjatywy i w trakcie rozmów zrodził się pomysł.

Już dawno myślałyśmy żeby zorganizować takie spotkanie, żeby pokazać dzieciom grę drejdel która jest organizowana w czasie święta Chanuki, ale przede wszystkim żeby ich zainspirować i pokazać, ze nie jesteśmy sami na tym świecie, że są wśród nas różne osoby, różne wyznania, różne języki i to wszystko się miesza - dopowiada Agnieszka Smakulska.

Jak tłumaczy rękodzielniczka, drejdel to typowa gra dziecięca, w którą bawią się w czasie chanuki.

 Można w niego grać na dwa sposoby - zdradza Alicja Gniazdowska.

Tłumaczy, że pierwszy wariant to gra z fantami - np. czekoladowymi monetami lub żetonami. Ale można wykorzystać wszystko - ona miała dużo orzechów, więc to one były fantami. Druga wersja polega na zliczaniu punktów. Tłumaczy, że w języku hebrajskim, na którym opiera się jidysz, każdej literze jest przypisana liczba lub cyfra, więc litery na bączku do gry mają także swoją wartość liczbową. Wygrywał ten kto pierwszy uzyskał 2.000. Wyjaśnia, że do gry potrzebny jest bączek, który ma 4 ścianki, a na każdej z nich po 1 literze z języka hebrajskiego. Liczymy wartość litery, która jest na górze bączka po jego zatrzymaniu się i upadku. Co ciekawe, jak mówi rękodzielniczka, litery na bączku tworzą razem początek słów - „Zdarzył się tu wielki cud” - na pamiątkę wydarzeń Chanuki. W warsztatach uczestniczyło 16 dzieci.

Myślę, że były zadowolone. Było bardzo energetycznie i głośno - dopowiada Alicja Gniazdowska z uśmiechem na ustach. 

Fundacja MAPA - najpierw o kulturze

Jako, że przy okazji nauki języka jidysz, Alicja Gniazdowska poznała kulturę żydowską, przygotowała i poprowadziła zajęcia o tej tematyce. W czasie spotkania zapoznała dzieci z historią Chanuki - żydowskiego święta, które jest obchodzone na przełomie listopada i grudnia, a którego nieodłącznym elementem jest właśnie drejdel. 

Dzieci przy śniadaniu słuchały chanukowej piosenki w językach jidysz oraz polskim. Jak opowiada Alicja Gniazdowska, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także jak wygląda alfabet jidysz oraz nauczyli się jak w tym języku napisać słowo drejdel.

To też była dla nich zabawa - relacjonuje Alicja Gniazdowska.

Zdradza, że dzieci biorące udział w zajęciach, dopiero teraz sobie uświadomiły, że niektóre używane przez nie słowa mają swoje pochodzenie w innych językach.

Cykliczne zajęcia w Fundacji MAPA?

Agnieszka Smakulska nie wyklucza, że takie zajęcia organizować będą cyklicznie - na wrzesień planują dzień języków.

Będziemy chciały zorganizować spotkanie z kilkoma osobami, które mówią w różnych językach , żeby też pokazać, że pomimo tego, iż są różnice między nami, przenikamy się - tłumaczy Agnieszka Smakulska. 

Będą także cykliczne spotkania z planszówkami, W odczuciu Agnieszki Smakulskiej, dzieci łakną kontaktu ze sobą, ponadto takie zajęcia rozwijają i pozwalają pokazać, że istnieje jeszcze coś poza komputerem i komórką. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy