Reklama

Teraz stoją tam markety. Pamiętacie, co tam wcześniej było? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dla młodszych mieszkańców Rawicza czymś oczywistym jest istnienie marketów, które jakby na trwale wpisały się w pejzaż miasta. Intermarche, Lidl, Biedronka, Kaufland... A jeszcze wcześniej Leader Price i Netto. Co było w miejscu, gdzie je wybudowano?

Boom na sklepy wielkopowierzchniowe, zwane marketami, a czasem nawet supermarketami rozpoczął się z początkiem lat 2000-nych. Pierwszym tego typu obiektem handlowym był Intermarche przy ul. Targowej, w zachowanej od początku nieminionej formie. Jest to francuska sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych, prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców, Muszkieterów. Obiekt wybudowano na wolnym placu, na nim rozbijał się przyjeżdżający do Rawicza cyrk.

Rawicz. Market "na gruzach" fabryki napojów i więzienia 

Przy ul. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie dziś stoi Biedronka (sieć sklepów należąca do portugalskiej spółki Jerónimo Martins), w okresie międzywojennym mieściła się fabryka wody mineralnej i skład piwa, której właścicielem był Albert Troska.

W latach 1945 - 1956 budynek należał do do zakładu karnego (tzw. IV pawilon), w którym mieściło się więzienie karne dla kobiet. W okresie terroru stalinowskiego przetrzymywano tam również mężczyzn - z przyczyn politycznych i światopoglądowych.

Pod koniec lat 50-tych w budynku przejętym przez Państwowy Związek Gminnych Spółdzielni uruchomiono rozlewnię piwa i oranżady. Działała do początku lat 80-tych. W 2014 roku stary budynek z czerwonej cegły, został zburzony. Teren początkowo wykorzystywano jako parking, a w 2017 roku rozbudowano market. Zamontowano również tablicę, upamiętniającą byłe więzienie.

Inna Biedronka (przy ul Sarnowskiej) wykorzystuje obiekt po markecie Netto (sieć osiedlowych supermarketów duńskiego koncernu Salling Group). Jego budowę rozpoczęto w 2000 roku, działał zaledwie kilka lat.

Mniej więcej w tym samym czasie wybudowano pobliski Kaufland (sieć hipermarketów niemieckiej Grupy Schwarz, działającej w Polsce od 2001 roku, do której należą także dyskonty Lidl).

Market po rawickiej Modenie 

Teren, gdzie mieściło się Tesco (brytyjska sieć hipermarketów) , to dawny kompleks Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Modena”, które upadły w latach 90-tych, oraz młyna parowego. W okresie międzywojennym właścicielami młyna byli Samuel Baron, a potem F. Lipke. Po wojnie młyn należał do Polskich Zakładów Zbożowych. Po powstaniu województwa leszczyńskiego, w 1975 r., stał się częścią składową Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Lesznie. W 2000 roku młyn w stanie upadłości przejęła firma prywatna. Zakład wznowił działalność z początkiem 2001 roku, ale działał zaledwie parę lat. Budynek przy Wałach Powstańców Wielkopolskich, gdzie mieściło się Tesco, należał do prywatnych właścicieli, prawdopodobnie przebywających we Francji. Nie można było ustalić jednoznacznie spadkobierców i część istniejących, starych zabudowań, wkomponowano w projekt marketu, przebudowanego w 2007 roku. Wcześniej był tam market Leader Price. W 2019 roku market Tesco zamknięto.

Lidl to sieć niemiecka, która weszła do Polski w 2002 roku. Rawicki market wybudowano w 2004 roku, w tym samym czasie rozpoczęła się modernizacja i przebudowa Polomarketu przy ul. Bohaterow Westerplatte. Pierwszy obiekt tej firmy umiejscowiony był na rynku (skrzyżowanie z ul. Klasztorną). Przez kilka lat działy obie placówki.

Był dworzec autobudowy, jest galeria handlowa  

Tuż obok Kauflandu działają dwa duże kompleksy handlowe.

W 2017 roku wybudowano mini galerię handlową, w której mieści się dziewięć sklepów o różnym asortymencie. Wejścia do poszczególnych lokali handlowo-usługowych przewidziano bezpośrednio z parkingu, zaplanowanego na ponad 150 miejsc postojowych.

Duży kompleks - Park Handlowy, w którym mieszczą się m.in. Empik, sklep CCC czy drpogeria Hebe uruchomiono dwa lata później na terenie, gdzie wcześniej mieścił się dworzec autobusowy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy