reklama

Gimnazjaliści na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Opublikowano:
Autor:

Gimnazjaliści na Dolnośląskim Festiwalu Nauki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W „Dolnośląskim Festiwalu Nauki 2012” na Politechnice Wrocławskiej uczestniczyli również uczniowie i opiekunowie z sierakowskiego gimnazjum - Magdalena Giera-Golembka, Agnieszka Sęk i Magdalena Stańko. \r\nInauguracyjny wykład „Symetria a piękno, czyli w poszukiwaniu harmonii” wygłosiły doktorantki Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej - Tresa Kuc i Magdalena Wilk. Ilustrowany był multimedialną prezentacją i w sposób przystępny przedstawiał symetrię w przyrodzie (m. in. na przykładzie płatków śniegu czy muszli ślimaka), architekturze (Tadż Mahal, wieża Eiffla, katedra Notre Damme, piramidy w Gizie czy starożytne budowle Majów) oraz sztuce.

Potem gimnazjaliści uczestniczyli w multimedialnym wykładzie „Elektroniczne nosy kontra zapachy w twoim domu”, prowadzonym przez prof. Andrzeja Szczurka oraz doktorantów Wydziału Inżynierii Środowiska Marka Badurę i Piotra Batoga.

Oprócz wielu ciekawych faktów dotyczących zmysłu powonienia, młodzież miała okazję poznać również zasadę działania i obejrzeć pokaz możliwości czujnika zapachów. Podłączony do komputera analizował woń i na monitorze wyświetlał jej rodzaj.

Doktoranci zaprezentowali także działanie „Niuchacza” - pierwszego w Polsce robota śledzącego zapach i wykrywającego jego źródło.

Na zakończenia wizyty w Politechnice Wrocławskiej uczniowie obejrzeli reportaż filmowy z wydarzeń festiwalowych. Częścią artystyczną był ilustrowany teorią fizyczną i matematyczną pokaz akrobatyczno - taneczny w wykonaniu studentów oraz absolwentów wrocławskich uczelni, członków wrocławskich grup akrobatycznych. Zaprezentował się również Szymon Flis, student Wydziału Mechanicznego PWr, dwukrotny półfinalista programu „Mam talent”.

Obecność uczniów i nauczycieli Gimnazjum w Sierakowie na festiwalu jest ściśle powiązane z realizacją przez szkołę unikatowego projektu „Modelowanie matematyczne kluczem do przyszłości”, nad którym patronat naukowy sprawuje Politechnika Wrocławska.

\r\n(WJ)




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE