W I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu przebywała 13-osobowa grupa młodzieży i dwoje opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły St.-Ursula-Gymnasium w Attendorn (Niemcy).
Inicjatorką wymiany jest Izabela Komisarska, nauczycielka języka niemieckiego, która program rewizyty pod hasłem „Przyjaźń bez barier” opracowała wraz z Kingą Popiel, nauczycielką języka francuskiego. Goście poznawali szkołę, kolegów i nauczycieli oraz uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Okazją do zwiedzenia Rawicza była gra miejska. Panoramę miasta goście podziwiali z wieży kościoła św. Andrzeja Boboli. Młodzież uczestniczyła również w spotkaniu z Jackiem Gwizdkiem - wicestarostą powiatu rawickiego. Wysłuchała informacji o historii ziemi rawickiej, kierunkach rozwoju miasta, a także jego walorach turystycznych.
Grupa polsko-niemiecka udała się również na wycieczkę do Krzyżowej. Znajduje się tam Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, działająca na rzecz tolerancji, pokoju i porozumienia. Młodzież poznała historię tego miejsca, uczestniczyła w warsztatach z zakresu komunikacji międzykulturowej oraz w zajęciach artystycznych. Zwiedziła też Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Niemieccy goście spędzili jeden dzień w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Po spotkaniu z dyrektor Władysławą Czajkowską, jedna grupa uczestniczyła w zajęciach z seniorami w Dziennym Domu Opieki Społecznej, a druga udała się do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, gdzie wszyscy wspólnie się uczyli i bawili. Malowano flagi obu państw, śpiewano piosenek, a na okolicznościowym plakacie uwieczniono odciski dłoni.
Potem młodzież przystąpiła do prac projektowych pod hasłem „Sytuacja społeczna w Polsce i Niemczech”. Uczestnicy wymiany prowadzili prace badawcze w następujących kategoriach: sytuacja demograficzna, seniorzy, sytuacja finansowa rodzin, służba zdrowia, bezrobocie, organizacje pomocy społecznej, przestępczość. Szukano podobieństw, różnic i wyciągano wnioski. Powstała bogata dokumentacja, której efekty zostały zaprezentowane podczas spotkania z rodzicami. Uczennice przygotowały na ten wieczór specjały kuchni naszego zachodniego sąsiada. Później wraz ze społecznością szkolną goście z Attendorn uczestniczyli w Nocy Pasji i Talentów.
Następny dzień był poświęcony aktywności sportowej. Po kręglach przyszedł czas na łyżwy i zajęcia fitness, poprowadzone przez instruktorkę Annę Hyżorek, absolwentkę rawickiego liceum. Tradycyjnie jeden dzień wymiany stanowił tzw. dzień rodzinny, który umożliwił spędzenie więcej czasu z rodziną goszczącą, lepsze poznanie zwyczajów panujących w polskich domach, zwiedzenie Wrocławia, Krakowa czy po prostu zrobienie zakupów. Zorganizowanie wymiany uczniów było możliwe dzięki pomocy „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży". Jest to organizacja międzynarodowa powołana w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży. (WJ)