Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w 2024 roku ponownie ogłosił nabór do programu „Potańcówki Wiejskie”, w którym można było zdobyć dofinansowanie w wysokości do 10.000 zł na organizację potańcówki.
- Celem programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest wspieranie i upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Dzięki programowi, instytut chce przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem programu "Potańcówki Wiejskie" jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne - wskazał instytut na swojej stronie.
„Hazacki Rumpel” dostał maksymalne dofinansowanie
Jak przekazał NIKiDW, w tym roku oceniono łącznie 180 wniosków. Beneficjentami zostały 52 podmioty, m.in. stowarzyszenia, biblioteki oraz koła gospodyń wiejskich. Jednym z nich zostało Stowarzyszenie Zespołu Regionalnego Wisieloki z Szymanowa. Na „Hazacki Rumpel” udało im się zgarnąć maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 10.000 zł.
Tańcowali na „Hazackim Rumplu” w Szymanowie
Potańcówka odbyła się w piątek, 4 października 2024 roku, w sali wiejskiej w Szymanowie. Gospodarze do wspólnej zabawy zaprosili mieszkańców powiatu rawickiego oraz zaprzyjaźnione kapele: „Studzianna” z Borku Wlkp., Nowe Lotko z Bukówca Górnego, a także kapele dudziarskie zespołu Wisieloki oraz zespołu Chojnioki.Kilkadziesiąt osób spędziło ten piątkowy wieczór bawiąc się doskonale przy muzyce na żywo, wspólnych tańcach oraz wspólnym posiłku. Goście potańcówki, którzy nie znali odpowiednich kroków zostali przeszkoleni przez Zofię Dragan, instruktorkę tańca, która na co dzień współpracuje z zespołem z Bukówca Górnego.
- Tańce nie są trudne, ale ich nauka wymaga skupienia. Bardzo mi się podobają - zdradziła jedna z uczestniczek potańcówki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.