Pierwsza część, uroczysta i oficjalna, odbyła się w sali widowiskowej rawickiego domu kultury. Prezes stowarzyszenia, Stanisław Projs, rozpoczął od podziękowań. Dziękował osobom oraz organizacjom, które przez 15 lat wspierały rawickich hodowców.
- Pozwolę sobie zacząć od podziękowania Wam wszystkim, za to, że tak wielu Was jest z nami, za to, że 15 lat byliście i wspieraliście nas. Po 15 latach wspaniałej współpracy jestem przekonany, że mogę nazwać Was bratankami oraz przyjaciółmi - dziękował.
15 lat wspólnej działalności hodowców gołębi i drobnego inwentarza
Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza powstało w 2009 r.
- Z kilkoma zaprzyjaźnionymi hodowcami podjęliśmy decyzję o założeniu związku w Rawiczu - opowiadał Stanisław Projs.
Prezes stowarzyszenia przyznał, że w minionym 15-leciu sprawy nie zawsze toczyły się po ich myśli.
- Jednak dzięki zawziętości hodowców z różnych regionów kraju oraz nieustannym wsparciu władz samorządowych mogliśmy przetrwać, a nawet rozwijać się - przekazał.
Hodowcy z Rawicza bardzo angażowali się w działalność społeczną na terenie powiatu rawickiego.
- Organizowaliśmy pokazy drobnego inwentarza z różnego rodzaju konkursami dla naszych najmłodszych sympatyków, uświetniając przy tym plenarne wydarzenia organizowane przez zaprzyjaźnione samorządy. Wykonaliśmy 220 sztuk karmników oraz 180 budek lęgowych dla dziko żyjących ptaków, a dla schroniska w Rawiczu trzy budy dla psów. Kilkukrotnie przeprowadziliśmy wśród przedszkolaków powiatu rawickiego konkursy plastyczne. Wsparliśmy rzeczowo mieszkańców Ukrainy po wybuchu wojny, zakupiliśmy maseczki w czasie pandemii COVID - wymieniał.
Podkreślił jednak, że to tylko część ich działalności i nawet ta część nie byłaby możliwa bez wsparcia z różnych stron.
Hodowcy z wyróżnieniami
Jak chwalił Stanisław Projs, członkowie rawickiego stowarzyszenia byli doceniani i odznaczani w Polskim Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.
- Mieliśmy ogromny zaszczyt, za zaangażowanie w hodowlę gołębi rasowych i promocję zagrożonych gatunków, być nagrodzeni przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz obecnego ministra Czesława Siekierskiego - zaprezentował prezes.
Ponadto, w dorobku stowarzyszenia znajduje się nagroda indywidualna gminy Rawicz - Rawicki Honorowy Lider NGO, tytuł najlepszego hodowcy nadany przez Starostwo Powiatowe w Rawiczu oraz wiele innych, zaszczytnych wyróżnień i nagród.
Drzewa w podziękowaniu
Wszyscy, którzy wspierali stowarzyszenie, w podziękowaniu otrzymali sadzonki dzikiej gruszy lub jabłoni, ufundowane przez Nadleśnictwo Żmigród. Na koniec tej części jubileuszowych obchodów zaproszono wszystkich na tort.
Świętowali z mieszkańcami
Po oficjalnej części członkowie stowarzyszenia zaprosili do wspólnego świętowania mieszkańców Rawicza i powiatu. Z tej okazji zorganizowali festyn w parku przy domu kultury. Odwiedzający mogli skorzystać z malowania twarzy, modelowania balonów, strefy zabaw dla maluszka, warsztatów kwiatowych, lawendowych i plastycznych, profilaktyki zdrowotnej, stoisk lokalnych KGW, a także stoisk z produktami pszczelimi.Podczas festynu można było również obejrzeć pokazy taekwondo, tresury psów, gry w bule oraz wystawę zabytkowych pojazdów. Ponadto na scenie wystąpili m.in. grupa taneczna "Nie do wiary" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu, Studio Wokalne „Kreacja” Magdaleny Zamoroki, przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej w Sierakowie.
Goście odwiedzający park mogli też zobaczyć klatki, w których zamiast ptaków i zwierząt były zdjęcia. W związku z tym, że powiat rawicki znajduje się w strefie zagrożonej ASF, wprowadzony został zakaz organizowania wystaw z udziałem zwierząt. Hodowcy nie mogli zaprezentować ptaków i drobnego inwentarza, dlatego w ramach protestu w klatakch umieścili fotografie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.