Reklama

Jubileuszowy przegląd „Śpiewamy Kolędy i Pastorałki”

Opublikowano:
Autor:

Jubileuszowy przegląd „Śpiewamy Kolędy i Pastorałki” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W rawickim domu kultury odbył się jubileuszowy XXV Wielkopolski Przegląd „Śpiewamy Kolędy i Pastorałki”. W tym roku nie było nagród, a zebrani w sali widowiskowej wysłuchali jedynie prezentacji poszczególnych zespołów.

Wystąpiło 16 chórów, a ziemię rawicką reprezentowało 8 ekip, w tym 3 zespoły folklorystyczne. Otwierając przegląd, burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik, podkreślił wyjątkowość tego spotkania i złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Na scenie zaprezentowało się około 400 wykonawców, od maluchów do ponad 70-letnich seniorów.

W podsumowaniu Tadeusz Paprocki (prezes leszczyńskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr) przypomniał historię przeglądu. Pierwszy odbył się w 1989 roku, w rydzyńskim zamku Sułkowskich. Wyjątkowy był przegląd w 2005 roku, kiedy to przy 22-stopniowym mrozie na rawickim rynku pobito rekord Guinessa w ciągłym śpiewaniu kolęd. Około 2500 zebranych przez blisko dwie godziny wykonywało najbardziej popularne pastorałki i kolędy. Przez 25 lat organizowania przeglądu na scenie wystąpiło około 25 tysięcy wykonawców, a jednorazowo 1600 osób (wraz z chórami szkolnymi). Wszystkie chóry otrzymały statuetki i pamiątkowe dyplomy. Przegląd zakończyło wspólne odśpiewanie kolęd „Wśród nocnej ciszy” i „Dzisiaj w Betlejem”, do których na klawiszach akompaniował Andrzej Walus. (WJ)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE