- AleBabki z Pomocna, wiejskie gospodynie, O ich Kole Gospodyń wieść już w Polskę płynie. W cudownym klimacie pakosławskiej ziemi, w krainie mlekiem i modem płynącej, wśród bujnej zieleni, gdzieś pomiędzy Orlą, co wśród pól się wije, i pomiędzy lasem, co wiele tajemnic kryje, urocza wioska się skryła. Choć mała - to trzyma się mocno, a nazywa się ta wioska - Pomocno! - tak zaczyna się wiersz, którym gospodynie z Pomocna raczą swoich gości podczas różnych imprez i konkursów.
"AleBabki" działają nieprzerwanie od 60 lat
KGW w Pomocnie panie początkowo tworzyły wespół z gospodyniami z Zaorla. W październiku 1962 roku postanowiły poprowadzić organizację samodzielnie. Stery powierzono Cecylii Łodyga. W późniejszym okresie funkcję szefowej koła pełniły kolejno: Jadwiga Maciejak, Anna Łakoma i Maria Basińska. Od 2006 roku na czele organizacji stoi Maria Krzyżosiak. Obecnie KGW "AleBabki" liczy 40 członkiń.
- Czekamy na kolejne pokolenie, które będzie kultywowało tradycję istnienia KGW w Pomocnie - podkreśla przewodnicząca Maria Krzyżosiak.
Organizacja działa nieprzerwanie od 60 lat - i to gospodynie uważają za jeden z największych sukcesów.
Świetne organizatorki
Panie z Pomocna to przede wszystkim doskonałe organizatorki wydarzeń dla swojej miejscowości. Proponują mieszkańcom wycieczki, zabawy taneczne - kiedyś zwane potańcówkami, dożynki, bale sylwestrowe i karnawałowe, Andrzejki, Walentynki. Na swoim koncie mają również organizację koncertów noworocznych, spotkań z Mikołajem, Dni Babci i Dziadka. Imprezy te często przygotowują we współpracy z miejscowym OSP oraz radą sołecką - i bardzo sobie to chwalą.Poza organizacją wydarzeń kulturalnych, "AleBabki" działają także na innych płaszczyznach. Prowadzą wypożyczalnię porcelany i obrusów. Angażują się też w działalność charytatywną - m.in. wspomagały uchodźców z Ukrainy oraz szyły maseczki w okresie covidu. Są także odpowiedzialne za świetlicę wiejską, która funkcjonuje od 1974 roku. Maria Krzyżosiak nadmienia, że jednym z większych projektów KGW, związanych z budynkiem świetlicy, jest adaptacja pomieszczenia gospodarczego na toaletę.
- Organizowałyśmy zabawy, żeby zebrać pieniądze na remont. Wsparła nas gmina i tak powstała łazienka - wyjaśnia przewodnicząca KGW.
"AleBabki" przyznają, że nowe możliwości, a przede wszystkim wsparcie finansowe dała im rejestracja KGW w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Już nie muszą liczyć tylko na celowe wsparcie z gminy, chociaż - jak podkreślają - współpraca z samorządem układa się bardzo dobrze.
We wspólnocie siła
Gospodynie z Pomocna swoją organizację promują uczestnicząc w festiwalach, jarmarkach i wystawach - m.in. na targach rolniczych w Gołaszynie. Niejednokrotnie stawały na podium w konkursach - choćby na najlepsze „Wigilijne Wypieki”, organizowanym przez „Życie Rawicza”.Dwa lata pod rząd, w 2022 i 2023 roku, wygrały etap powiatowy Bitwy Regionów - konkursu kulinarnego dla KGW. W zeszłym roku urzekły jury zupą „parzybroda” z kapusty, a w tym roku bigosem, którego tajnym składnikiem okazało się wino z owoców czarnego bzu.
Członkinie "AleBabek" podkreślają, że udział w konkursach sprawia im satysfakcję i dostarcza inspiracji - ale też przyznają, że kosztuje je to sporo pracy, a czasem i nerwów. Śmieją się jednak, że są jak stare dobre małżeństwo - nawet jeśli się sprzeczają, to wychodzi z tego coś dobrego.
Panie wspólnie spędzają też wolny czas. Spotykają się regularnie na imprezach z okazji Dni Kobiet oraz Dnia Matki. Od kilku lat organizują też wspólne wyjazdy, podczas których zbierają cenne doświadczenia. W minionym roku odwiedziły na przykład gospodarstwo Dyniowy Zakątek w Olszanach, które specjalizuje się w uprawie i przetwarzaniu dyni.
- Dwa lata temu byłyśmy w Lawendowym Lądzie w Wielkopolsce. Trzy lata temu byłyśmy na Opolszczyźnie i zwiedzałyśmy tam Kamień Śląski i Sanktuarium św. Jacka. Jeździliśmy swego czasu też do zaprzyjaźnionej miejscowości Pomocne (w powiecie jaworskim w województwie dolnośląskim - przyp. red.) - wylicza Małgorzata Łakomy.
Panie nie ukrywają, że sporo udaje się zrobić właśnie dzięki sekretarz organizacji - Małgorzacie Łakomy, która - jak mówią - ma głowę pełną pomysłów i napędza je do działania.
- Nic w pojedynkę. Można mieć pomysł, ale jeśli nie będzie osób, z którymi można go zrealizować, to nic się nie zdziała - podkreśla z kolei Małgorzata Łakomy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.