Reklama

Muzyczna podróż w lata 80-te. Recital znanej aktorki - Ewy Dałkowskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Z recitalem „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz” na deskach rawickiego domu kultury wystąpiła Ewa Dałkowska. Występ znanej aktorki teatralnej i filmowej był kolejną propozycją w ramach trwającego festiwalu teatralnego.

Reklama

Powrót do lat 80. w recitalu Ewy Dałkowskiej nie był wyrazem nostalgii, czy tęsknoty za tamtymi czasami, gdy na Polskę padał cień stanu wojennego, wręcz przeciwnie. „To, co najpiękniejsze” rozumieć można było jako swoisty hołd złożony ludziom, którzy mieli nadzieję na lepsze czasy, ale biernie na nie czekali, stawiając opór artystyczny i społeczny.

Recital Ewy Dałkowskiej na Rawickim Festiwalu Teatralnym

Recital Ewy Dałkowskiej wypełniły głównie piosenki „zaangażowane”, które artystka prezentowała w słynnym Teatrze Domowym, będącym w stanie wojennym jedną z najważniejszych scen kultury niezależnej. Muzykę do wykonywanych utworów, napisali znakomici polscy kompozytorzy m.in. Stanisław Staszewski i Stanisław Radwan, do przejmujących tekstów pióra Agnieszki Osieckiej, czy Zbigniewa Herberta. Były też piosenki o miłości (choćby „Miłość ci wszystko wybaczy”), niepokornych poetach i emigracji.

Kunszt aktorski, jaki w wykonanie utworów włożyła Ewa Dałkowska, wzbudził podziw publiczności. To nie był tylko świetny śpiew, ale jakby muzyczny teatr jednego aktora. Po każdej piosence rozlegały się brawa przy otwartej kurtynie.

Aktorce towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Janusz Bogacki (kierownictwo muzyczne, fortepian), Marek Zebura (skrzypce), Tomasz Bogacki (gitara) oraz Paweł Pańta (kontrabas).

Kim jest Ewa Dałkowska?

Ewa Dałkowska to znana aktorka teatralna i filmowa. Współpracowała z największymi polskimi twórcami - m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Agnieszką Holland, czy Krzysztofem Zanussim.

W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym „Święcie Zmarłych” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie „Body / Ciało” Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu.

Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy