reklama

Narodowe Czytanie w gminie Pakosław - Kordian i Chopin na scenie w Chojnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowe Czytanie w gminie Pakosław - Kordian i Chopin na scenie w Chojnie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaDo Chojna zawitało Narodowe Czytanie. W tym roku mieszkańcy gminy Pakosław odczytali pierwszy akt „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Popołudnie zwieńczył występ Filipa Samól.
reklama

W piątek, 6 września 2024 roku, po raz kolejny w gminie Pakosław odbyło się wydarzenie zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

- Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" w 2012 roku. Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu od wielu lat uczestniczy w tym ogólnopolskim wydarzeniu - wyjaśnił Norbert Niestrawski, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu.

"Kordian" na scenie w Chojnie

W tym roku czytany był "Kordian" Juliusza Słowackiego. Na miejsce akcji w gminie Pakosław wybrano świetlicę wiejską w Chojnie.

- W obecności zaproszonych gości, przeczytaliśmy pierwszy akt "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Tekst został odczytany z podziałem na role - przekazała Agnieszka Jeziorska, bibliotekarka z Pakosławia.

reklama

W postacie dramatu wcieliły się osoby znane w gminie: Regina Dybowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, wystąpiła jako narrator, Alicja Gniazdowska, lokalna przewodniczka i rękodzielniczka - jako pokojowa, Małgorzta Tatarek, sekretarz gminy - jako Laura, Tobiasz Maciejak, przewodniczący KGGW w Chojnie - jako tytułowy Kordian, a Piotr Smakulski, pszczelarz oraz lokalny inicjator działań na rzecz pszczół - jako Grzegorz.

- Dziękujemy za piękne odczytanie fragmentu utworu - podziękowała Agnieszka Jeziorska.

Chopin obok "Kordiana" w Chojnie

Zwieńczeniem literackiego popołudnia w Chojnie był koncert multiinstrumentalisty Filipa Samól - utalentowanego jutrosinianina, który bierze udział w licznych konkursach, występuje na scenie polskiej oraz światowej oraz uczy się pod okiem znakomitych mistrzów.

reklama

- Wysłuchaliśmy m.in. utwory Fryderyka Chopina, zagrane na pianinie. Pojawił się także saksofon, a muzyka rozrywkowa sprawiła, że publiczność włączyła się do wspólnego śpiewu. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentu Filipa i życzymy mu wielu sukcesów muzycznych. Utwór wykonany w duecie z tatą Filipa, również poruszył nasze serca. Na zakończenie spotkania, goście mieli możliwość przystawienia pamiątkowej pieczęci, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo dziękujemy za ten wspólny, literacki czas - podsumowała bibliotekarka z Pakosławia.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama