Po więzieniu oprowadzał Marek Pięta (porucznik Służby Więziennej), autor książki „Zakład Karny w Rawiczu. Zarys dziejów" (wspólnie z Piotrem Bruderem) oraz wielu artykułów dotyczących historii więziennictwa. Jest również współorganizatorem i narratorem filmów dokumentalnych „Cele Rawicza", „Więzienie" i "Kroniki Więzienne". Towarzyszyła mu mjr Ewa Szulc (rzecznik prasowa dyrektora Zakładu Karnego w Rawiczu).
Średniowieczna Noc Muzeów w rawickim ratuszu
Część główna Nocy Muzeów odbyła się w ratuszu. Nawiązywała do ogólnopolskich obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego i koronacji Bolesława Chrobrego. Było to jakby przeniesienie w czasie do średniowiecza, a nawet epoki Piastów, wojów, rycerzy i grodów warownych.
W holu ratusza powstał obóz wojów, a rekonstruktorzy z Agencji Pietrasz i Agencji Artystycznej Hegemon na rynku prezentowali dawne techniki rzemieślnicze, opowiadali o średniowiecznej broni, walce, kuchni, czy zabawach. Można było nawet przymierzyć zbroje rycerskie.
O twóczości Zbigniewa Łukowiaka podczas Nocy Muzeów w Rawiczu
Jednym z głównych punktów programu był wernisaż wystawy „Medale Zbigniewa Łukowiaka ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej”, połączony z promocją wydawnictwa „Medale Zbigniewa Łukowiaka" autorstwa Henryka Pawłowskiego. Główny autor tego albumu opowiadał o znajomości ze Zbigniewem Łukowiakiem i pracy nad książką.
- Z medalami autorstwa Zbigniewa Łukowiaka zetknąłem się w 2012 r., gdy rozpoczynałem pracę w MZR - mówił. - W zasadzie do tamtej pory znałem go jako malarza, przede wszystkim jako znakomitego akwarelistę. Bliżej z jego twórczością medalierską poznałem się w 2017 r., podczas archiwizacji i porządkowania zbiorów muzeum. Okazało się, że w MZR jest 167 jego medali, które zostały udostępnione na obecnej wystawie, podobnie jak w albumie podzielonych na kilka działów tematycznych - dom, miasta, kultura, historia, ludzie, kościół, projekty. Razem zaprojektował ich 270. Pomysł napisania książki długo za mną chodził, ale jego realizację podjąłem w 2023 r.
Gośćmi specjalnymi na wernisażu były dzieci Zbigniewa Łukowiaka, Dorota i Marek. Podziękowali za pamięć o ich ojcu i świetną organizację wystawy oraz znakomity album.
Głos zabrała również wiceburmistrzyni Edyta Naskręt, która podkreśliła, że wernisaż jest świętem rawickiej kultury. Ciepłymi słowami podziękowała pracownikom MZR za zaangażowanie w pracę i ciekawe inicjatywy kulturalne.
Cały czas podczas Nocy Muzeów można było również zwiedzać ekspozycję stałą MZR oraz obejrzeć wystawę edukacyjną „Kronikarze piszą..."
Muzyka rodem ze średniowiecza na zakończenie Nocy Muzeów w Rawiczu
Po wernisażu w Sali Portretowej ratusza zabrzmiały średniowieczne kompozycje, pieśni i tańce, grane przez The Medievals - Zespół Muzyki Dawnej. Zawodowi muzycy prezentują muzykę średniowieczną, wiernie odtwarzając jej brzmienie. W swoich występach korzystają z kopii dawnych instrumentów, wystąpili w strojach zrekonstruowanych z XV wieku.
Podczas koncertu można było usłyszeć średniowieczne kompozycje w zasadzie z calej Europy, między innymi z Francji, Mołdawii, Szkocji i Hiszpanii. Koncert nagrodzono gromkimi brawami. Przy okazji odbyły się również warsztaty tańca historycznego prowadzone przez The Medievals, praktycznie kończące rawicką Noc Muzeów.
Jak przebiegała ubiegłoroczna Noc Muzeów w Rawiczu, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)