Reklama

Muzeum Ziemi Rawickiej wzbogaciło się o nowy, cenny eksponat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jacek Taylor, prawnik i polityk mieszkający w Sopocie, przekazał Muzeum Ziemi Rawickiej cenny dar, album z archiwalnymi fotografiami z lat 1932 - 1936, dokumentującymi historię i życie codzienne Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu.

Reklama

W albumie podarowanym Muzeum Ziemi Rawickiej znaleźć można fotografie dokumentujące życie Korpusu Kadetów w Rawiczu. Przedstawiają one naukę, zajęcia sportowe, rozrywkę, wycieczki, szkolenia, a nawet życie prywatne kadetów.

Album należał do wychowanka rawickiego korpusu - Jerzego Lipińskiego (rocznik matury 1936). To jedyna po nim pamiątka.

Nowy eksponat muzeum w Rawiczu liczy 32 karty. Na każdej zamieszczono przeciętnie 6 zdjęć. Część fotografii znajduje się w kopercie, te będą dopiero skatalogowane. Rawicka placówka muzealna wzbogaciła się zatem o ponad 200 unikatowych fotografii.

Jerzy Lipiński urodził się 21 kwietnia 1917r. we wsi Czubachówka k. Białej Cerkwi (miasto na Ukrainie, obwód kijowski). Tak podaje wiele oficjalnych źródeł. W wypisie z oryginalnej księgi metrykalnej Kijowskiej Rzymsko - Katolickiej parafii kościoła Św. Aleksandra jest informacja, że Jerzy Lipiński urodził się 22 grudnia 1916 r. w Kijowie.

Jerzy Lipiński był absolwentem Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu i Szkoły Podchorążych Lotnictwa - Grupa Techniczna w Warszawie (1939 r.). Prawdopodobnie jednak była to szkoła w Bydgoszczy. W stopniu podporucznika zastał przydzielony do 3 pułku lotniczego stacjonującego w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej trafił do sowieckiej niewoli, przebywał w obozie w Kozielsku. Został zamordowany w 1940 r. w Smoleńsku lub Katyniu, miał 23 lata. Tam jest pochowany, na Polskim Cmentarzu Wojennym. Pośmiertnie został awansowany na stopień porucznika.

Źródło: Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy