reklama

Piknik Aktywnych Mieszkańców w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piknik Aktywnych Mieszkańców w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
199
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPogoda, na szczęście, nie pokrzyżowała scenariusza organizatorów i Piknik Aktywnych Mieszkańców w parku przy domu kultury, okazał się strzałem w dziesiątkę. Program był bogaty i zróżnicowany - od stref spotkań, gier, animacji, pokazów, warsztatów, po występy artystyczne. Poznaliśmy także laureatów konkursu kulinarnego Smak Tradycji.
reklama

Piknik Aktywnych Mieszkańców zorganizowało „Partnerstwo na rzecz gminy Rawicz”. Każdy, kto w sobotnie popołudnie przyszedł do parku przy domu kultury, mógł znaleźć coś ciekawego dla sienie. Działały strefy aktywności (warsztaty kreatywne, gry rekreacyjne, joga na krzesłach, malowanie twarzy, stanowiska strzeleckie, treningi taekwon-do i karate, spacery z psami z rawickiego schroniska) i spotkań (rozmowa z koordynatorami wydarzeń plenerowych, wywiad z zespołem TSA MNKWL*, rozmowa z członkami „Partnerstwa na rzecz integracji i rozwoju gminy Rawicz”, pokaz psów sportowych Dog Boy Szkoła dla psów, czy spotkanie z pracownikami schroniska dla zwierząt).

Piknik, który prowadzili przedstawiciele gminy - Magdalena Kaczmarek i Michał Turski, rozpoczęło Stowarzyszenie Teatr Ludyczny przedstawieniem „Co to za cyrki?". Opowiadało o zwariowanym listonoszu, który odkrywa w sobie pasję do traktowania zwyczajnej rzeczywistości w kuglarski, niezwykły sposób. Sztuka była pełna humoru i zabawy, zobaczyć można było elementy nowego cyrku (czyli cyrku bez zwierząt), m.in.: klaunowanie, lewitujące szklane kule, manipulację przedmiotami, akrobacje sceniczne, żonglerkę. Interaktywne przedstawienie wciągało do wspólnej zabawy widzów - dzieci i dorosłych.

reklama

W dalszej części pikniku publiczność oklaskiwała występ mażoretek Corda i pokaz mody seniorów z Dziennego Domu Pobytu.

Na Pikniku Aktywnych Mieszkańców poznaliśmy laureatów konkursu Smak Tradycji 

Odbył się również finał gminnego konkursu kulinarnego Smak Tradycji. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, a jego organizatorem był Urząd Miejski Gminy Rawicz oraz Muzeum Ziemi Rawickiej.

- Aż się nie chce wierzyć, ale na terenie gminy Rawicz działa około 100 stowarzyszeń i organizacji - mówił burmistrz Grzegorz Kubik. - Blisko połowa z nich udostępniła swoje stoiska, ale liczymy, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.

reklama

Przechodząc do omówienia wyników konkursu Smak Tradycji podkreślił:

- Z tym konkursem jest coraz gorzej, gorzej, gdyż z roku na rok jako jury mamy trudniejsze zadanie. W tym roku w czterech kategoriach ocenialiśmy 28 potraw, przygotowanych przez 11 uczestników konkursu. W zasadzie wszyscy zasłużyli na nagrody, ale kogoś trzeba było, zgodnie z regulaminem, wybrać. W przyszłym roku planujemy zaproszenie do jury szefów kuchni z restauracji regionalnych, by nam nieco ułatwili ocenę potraw.

Jury konkursu Smak Tradycji (Grzegorz Kubik - Burmistrz Gminy Rawicz, Paweł Szybaj - Wiceburmistrz Gminy Rawicz, Tomasz Bzdęga - Kucharz Polski 2007, Grażyna Konopka - Prezes Stowarzyszenia Zespołu Regionalnego „Wisieloki”, Adriana Miara - Dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Joanna Popielarz - Pełnomocnik Burmistrza ds. Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, przyznało nagrody (1500 zł ) za I miejsce w każdej z IV kategorii:

reklama

Kategoria I - Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego

KGW w Ugodzie „Ugodzianki" – Hazacki syr smażony

Kategoria II - Produkty regionalne pochodzenia roślinnego

KGW w Zielonej Wsi Nagietkowe Wariacje - Dżem dyniowy

Kategoria III - Napoje regionalne

Sołectwo Zielona Wieś - Nalewka czarny bez

Kategoria IV - Inne produkty regionalne

Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Szymanowie - Pojdka lub Ślepe jajo z ziemniakami w łupinach

Ubiegłoroczna edycja konkursu Smak Tradycji odbyła się podczas Festiwalu Muzyków Ludowych. Można o tym przeczytać TUTAJ.

reklama

Energetyczny koncert na zakończenie Pikniku Aktywnych Mieszkańców w Rawiczu 

Imprezę zwieńczył świetny koncert formacji TSA MNKWL. Zespół zapowiedział Michał Turski, podkreślając, że grupa była prekursorem heavy metalu w Polsce. W Rawiczu zabrzmiały ostre, dynamiczne dźwięki, które rozgrzały zgromadzoną pod sceną publiczność. Bis był więc tylko formalnością. Zespół pożegnano wręcz entuzjastycznie, spontanicznymi okrzykami i burzą oklasków.

 

*TSA MNKWL (skrót od: TSA Michalski Niekrasz Kapłon Wester Lekki) zespół rockowy, oficjalnie założony 13 czerwca 2019 roku przez Janusza Niekrasza, Marka Kapłona i Damiana Michalskiego pod nazwą TSA Michalski Niekrasz Kapłon. Grupa stanowi osobne równoległe przedsięwzięcie artystyczne mające na celu kontynuację muzycznych tradycji zespołu TSA oraz tworzenie nowego repertuaru. Od 2023 posługuje się nazwą TSA MNKWL.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama