Reklama

Początek obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rawiczu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rawiczu rozpoczął startujący z rynku Rowerowy Rajd Niepodległości zorganizowany przez Oddział PTTK w Rawiczu i jednocześnie „Spacer szlakiem rawickich miejsc pamięci”, który prowadziła Marta Hamielec.

Oficjalnie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczął „legionista” Witold Giejdasz (kustosz MZR), który przybliżył drogi Polski do odzyskania niepodległości, zwracając również uwagę na umundurowanie ówczesnego wojska, jego organizację i stowarzyszenia paramilitarne.

Rajd, specer tematyczny i warsztaty, czyli Rawicz świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości

Rajdem „dowodził” Wacław Szymczak (prezes rawickiego oddziału PTTK). Trasa wiodła do Osieka i liczyła około 36 km. Wzięło w nim udział około 60 osób, praktycznie trzy pokolenia. Po powrocie do Rawicza rowerzyści złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Podczas spaceru tematycznego (uczestniczyło w nim około 20 osób) Marta Hamielec w bardzo ciekawy sposób przybliżyła rawickie miejsca pamięci, ich historię i związane z nimi wydarzenia oraz osoby. Trasa wiodła od ratusza, do więzienia, na ulicę Stefana Bobrowskiego, potem do „czerwonego” kościoła, pod pomnik Żołnierza Polskiego, pod byłą jednostkę wojskową i na cmentarz parafialny.

W Muzeum Ziemi Rawickiej w ramach „Rodzinnego Muzeum” zainicjowano warsztaty Kwiaty Polskie, podczas których z bibuły wykonywano kwiaty, a dzieci miały do dyspozycji kolorowanki. Prowadziły je Marta Jankowiak, Alicja Łapacz i Alicja Pląskowska.

Do godz. 16.00 trwała akcja „Drzwi otwarte Muzeum Ziemi Rawickiej”, w międzyczasie na strzelnicy Bractwa Kurkowego rozpoczął się Turniej Strzelecki z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przez cały czas na rynku wolontariuszki z Rawickiego Centrum Wolontariatu rozdawały własnoręcznie wykonane kotyliony, w kształcicie serca.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Rawiczu

Popołudniową część uroczystości rozpocznie o godz. 16.00 msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. O godz. 17.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, potem - godz. 17.30 - 18.00 - przemarsz z orkiestrą dętą pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie o godz. 18.00 zaplanowano uroczystości główne. Jednym z punktów obchodów będzie Piknik Niepodległościowy, który rozpocznie się po głównych uroczystościach ok. godz.19.00 w parku przy domu kultury. Podczas niego kontynuowana będzie m.in. akcja zbiórki na operację serduszka Tosi Niwczyk.

Podczas Pikniku Niepodległościowego wystąpią: Orkiestra Dęta Miejska Górka pod batutą Damiana Ruskowiaka, Lana Majewska, Julia Matyla, Julia Gałowska, Maria Frąckowiak, Chór „Ósemeczki” pod dyrekcją Anny Walus-Laskowskiej (SP nr 4), Agnieszka Heinze, Paulina Kowalska.

Opiekunowie muzyczni: Tomasz Garbaliński i Sebastian Frąckowiak.

Prowadzenie: Eliza Banaszkiewicz i Jan Marciniak.

Przepyszne swojskie jadło przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich: Sarnówka, Dębno Polskie, Łąkta, Zawady „Fajne Babki”, Zielona Wieś „Nagietkowe Wariacje”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy