Reklama

Różowe skrzyneczki w Pakosławiu. To dzięki pomysłowym uczennicom podstawówki

Opublikowano: ndz, 20 lut 2022 17:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Zamontowanie w szkolnych toaletach skrzyneczek z artykułami higienicznymi - m.in. podpaskami i tamponami - to pomysł trzech uczennic pakosławskiej podstawówki. Projekt nazwały „Bez tabu” i postarały się o grant w wysokości 1.000 zł z miejscowej Fundacji MAPA na jego realizację.

Małgosia Barteczka, Natalia Kasperska oraz Zuzanna Stelmach są uczennicami ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Pakosławiu oraz członkiniami koła wolontariatu. Wiedząc, że miejscowa Fundacja MAPA, prowadzona przez Agnieszkę i Piotra Smakulskich, ogłosiła konkurs grantowy na działania prospołeczne, postanowiły przygotować projekt i wystartować. Na co chciały pozyskać pieniądze.

Projekt „Bez tabu”

Otóż "Dziewczyny z klasą" - bo tak się nazwały uczennice - postanowiły postarać się o fundusze na zamontowane w szkole skrzyneczek z "awaryjnymi" środkami higienicznymi - m.in. podpaskami i tamponami. Ale nie tylko. W ramach projektu „Bez tabu” chciały także zorganizować spotkania informacyjne na tematy związane z dojrzewaniem.

Uczennice uzyskały zgodę dyrektor szkoły na zamontowanie skrzynek w toaletach oraz postarały się o zapas środków higienicznych - przeznaczyły na ten cel większą cześć pieniędzy z grantu.

Pani dyrektor poparła nasz projekt i zapewniła, że szkoła wesprze projekt. Mamy też wsparcie wójta gminy Pakosław - podkreślają dziewczyny, wraz ze swoja opiekunką - Beatą Koszarek. 

Od pomysłu do realizacji

Skąd wziął się pomysł? Dziewczyny przyznały, że w pewnym stopniu zainspirowały je podobne akcje propagowane w internecie, ale nie tylko.

Chciałyśmy, żeby to był temat otwarty, dosłownie - bez tabu, bo jest to temat bardzo ważny, a jednak wiele osób się wstydzi - wyjaśnia Beata Koszarek.

Jak dodaje, jako nauczycielka obserwuje, że coraz więcej uczennic przychodzi do pokoju nauczycielskiego i prosi o pomoc - bo miesiączka zaskoczyła je w szkole i nie są na nią przygotowane. Opiekunka grupy podkreśla, że zaopatrzone skrzyneczki mają być rozwiązaniem na takie właśnie awaryjne sytuacje. 

Myślę, że ich inicjatywa jest warta pochwały, bo szkoła w Pakosławiu jest chyba pierwszą w gminie z takimi skrzyneczkami, a warto brać przykład z inicjatyw oddolnych - podkreśla Agnieszka Smakulaska, wiceprezes zarządu Fundacji MAPA.

Wspomina również, że konkurs grantowy pod nazwą "Misja 21" nie odbyłby się bez wsparcia sponsora - w tym przypadku Salonu Łazienek Białek i Dworak z Rawicza.

Mamy nadzieję, że sponsorzy dopiszą i będą możliwe kolejne edycje tego projektu - zdradza Agnieszka Smakulska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy