Reklama

Przedwojenne rady - schron nawet z ubikacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Lata 30. XX wieku były niespokojne w całej Polsce, już liczono się z wybuchem następnej wojny. Kierując się doświadczeniami z I wojny światowej najwięcej uwagi poświęcano obronie przeciwgazowej i budowie schronów, które miały stanowić zabezpieczenie przed nalotami lotnictwa. Takie działania podejmowano również na ziemi rawickiej.

 

„Orędownik powiatu rawickiego” 11 grudnia 1930 r. zawiadamia o „Kinie objazdowym LOPP”, które wyświetla filmy związane z obroną przeciwlotniczą i przeciwgazową.

Projekcje zapowiedziano we wsiach i miastach całego powiatru rawickiego. „Śmierć nie wybiera - jednakowo dotykać będzie nieubłaganą dłonią biedaka i bogacza” - tak kończy się notka.

Podobną akcję zapowiada „Orędownik powiatu rawickiego” z 14 lutego 1933 r. Zamieścił notkę „Zwiedzanie wagonu O.P.G.” , w którym odbywały się odczyty ilustrowane filami i przezroczami dotyczące obrony przeciwgazowej.

Z zapowiedzi czytamy, że pokazowy wagon miał odwiedzić Jutrosin, Dłoń, Oczkowice, Sobiałkowo, Miejską Górkę, Sarnowę i Rawicz (dworzec wschodni).

W tym kontekście nieco humorystycznie wygląda notka w „Orędowniku powiatu rawickiego” z 2 lipca 1932 r. , dotycząca „Zamknięcia pokazowego schronu przeciwgazowego w Rawiczu”.

Udostępniony był w piwnicy budynku naprzeciw poczty. Zakończenie notki brzmi: „Kto zatem nie miał okazji zwiedzić schronu niechaj spieszy zobaczyć w jaki sposób będzie mógł sobie w razie potrzeby ze zwykłej ubikacji mieszkaniowej, czy też piwnicy, urządzić prymitywny schron przeciwgazowy”.

Ciekawostką jest fakt, że przed II wojną światową w Rawiczu wybudowano trzy schrony z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy, obecnie zupełnie zasypany, mieścił się „na górkach”, naprzeciw Zespołu Szkół Zawodowych. Drugi to tzw. bunkier przy ul. Podzamcze. Jeszcze po II wojnie światowej, praktycznie do końca XX wieku, wykorzystywano go jako magazyn, sklep z rowerami i przez pewien czas - pub. Trzecim był schron przy ul. Szwedzkiej. Działa tam teraz „Centrum Fitnessu i Fizjoterapii Sport&Med”.

Wobec toczącej się wojny na Ukrainie i związanym z tym zagrożeniem Polski, temat schronów wrócił.. Więcej można po tym przeczytać Tutaj

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy