Reklama

Rawicz. Rusza Rawicki Jarmark Historyczny

Opublikowano:
Autor:

Rawicz. Rusza Rawicki Jarmark Historyczny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Dziś i jutro przed nami kolejna odsłona Rawickiego Jarmarku Historycznego.Tym razem, organizatorzy chcą przenieść nas w okres II wojny światowej, w związku z przypadającą 75. rocznicą. Kulminacyjnym punktem trwającej dwa dni imprezy będzie rekonstrukcja wydarzeń z początku września 1939 roku na ziemi rawickiej.

Rawicki Jarmark Historyczny rozpocznie się w piątek (12 września) specjalnym dancingiem w kawiarni artystycznej „W Starym Kinie” mieszczącej się w piwnicy rawickiego domu kultury. Wystąpi zespół Makabunda, który zagra utwory z tamtych czasów. Później w tym samym klimacie imprezę poprowadzi DJ Paweł Ślotała. Szykuje się nie lada gratka dla fanów polskich, europejskich i kinowych standardów. - Wszystko będzie utrzymane w stylu międzywojnia. Dlatego też proponujemy mieszkańcom, aby i oni przybyli do piwnicy domu kultury w strojach z tamtych czasów. Jeśli znajdą się amatorzy tego typu muzyki, a nie będą chcieli dostosować się do stylu oczywiście będą mogli wejść, ale biletem wstępu będzie zakup róży dla partnerki. Zakazane są dżinsy i adidasy - ich wówczas zdecydowanie nie było - mówi Julita Augustyniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz.

Główne punkty programu zaplanowano na sobotę już przy rawickim rynku. Od rana rozpocznie się jarmark wyrobów regionalnych, tradycyjnych i wędliniarskich. - Będą „koronkarki”, wystawi się również koło klasyczne działające przy domu kultury, także stoisko ze słodką biżuterią. Z wędliniarzy będzie można spróbować produktów sygnowanych nazwiskiem Giżewski czy Dworecki - informuje rzeczniczka. Starostwo oraz dom kultury koordynować będą z kolei konkurs „Wielkopolski Obiad”, odbywający się pod patronatem starosty Zygmunta Wolnego.

Największą atrakcją całego Jarmarku będzie specjalna inscenizacja, która ma nawiązywać do pierwszych dni września 1939 roku w naszym mieście. Jak zapewniają organizatorzy, rekonstruktorzy skupią się na przejęciu miasta przez oddziały niemieckie, a następnie na odbiciu przez Polaków rawickiego ratusza. Wszystko rozpocznie się o godzinie 17.00. - W związku z tym, że w trakcie pokazu wykorzystywana będzie pirotechnika, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na podawane komunikaty, aby wiedzieć, jak zachować się podczas wystrzałów, szczególnie dotyczy to najmłodszych, albo bardziej wrażliwej części publiczności - apeluje Julita Augustyniak.
Atrakcyjnie zapowiada się także organizowana przez Hufiec ZHP Rawicz gra miejska pod kryptonimem „Szare Szeregi”. Zaplanowano jej dwie edycje - dzienną i nocną. Skierowana ona jest dla wszystkich chętnych mieszkańców, którzy zgłoszą swój udział w imprezie - albo rejestrując się na stronie www lub zapisując w specjalnym namiocie Hufca podczas Jarmarku. Uczestnicy podzieleni na zespoły będą mieli wcielić się w w członków konspiracyjnej organizacji walczącej o wolność Polski i zmierzą się z tajnym zadaniem. - Każdy otrzyma stare zdjęcia i będzie musiał odnaleźć je na terenie miasta opisując, co obecnie się tam znajduje - informują organizatorzy.

Rawicki Jarmark Historyczny zakończy dancing, który odbędzie się na rynku. Potrwa on do godziny 1:00 w niedzielę. Jak podkreślają organizatorzy, „ze względu na powagę tematu” w tym roku zrezygnowano z atrakcji dla najmłodszych takich jak dmuchańce, karuzele itp. - Stwierdziliśmy, że nie pasuje to do tamtych wydarzeń. Mamy świadomość tego, że nadal łatwo będzie czegoś przez omyłkę niedopowiedzieć. Nie zamierzamy nikogo urazić. II wojna światowa jest wbrew pozorom jeszcze mocno w pamięci i dla części osób na pewno nie jest to temat, któremu powinny towarzyszyć większa zabawa - podkreśliła Julita Augustyniak. (kac)

Program imprezy

Piątek 12 września - Dom Kultury w Rawiczu

20:00-02:00 Dancing - szlagiery międzywojnia z zespołem MAKABUNDA  i Pawłem Ślotałą, kawiarnia "W Starym Kinie"

Sobota 13 września - Rynek
W podwórzu kamienicy przy ul. Kramarskiej 1 artyści plastycy stworzą mural z okresu międzywojnia.
10:00 Kiermasz wyrobów regionalnych, wędliniarskich i tradycyjnych
14:00 Konkurs kulinarny "Wielkopolski Obiad" pod patronatem Starosty Rawickiego
Gra Miejska "Szare Szeregi" (trasy dzienne)
17:00 Rozstrzygniecie konkursu "Wielkopolski Obiad"
17:15 Rekonstrukcja wydarzeń pierwszych dni września 1939 r.
Dancing z Pawłem Ślotałą na rawickim Rynku
Gra Miejska "Szare Szeregi" (trasa nocna)
24:00 Zakończenie imprezy

Impreza towarzysząca:
Od 8 września do 3 października wystawa w Muzeum Ziemi Rawickiej „75. rocznica wybuchu II wojny światowej” (wystawa czynna również podczas Rawickiego Jarmarku Historycznego)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE