reklama

Świat na zapomnianej fotografii. „Cząstki czasu” w Muzeum Ziemi Rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Świat na zapomnianej fotografii. „Cząstki czasu” w Muzeum Ziemi Rawickiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
37
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura„Cząstki czasu” to projekt Ireneusza Kaźmierczaka, który w minioną sobotę miał swój wernisaż w Muzeum Ziemi Rawickiej. Było to niezwykłe wydarzenie, bo nie tylko kulturalne, ale także bardzo emocjonalne.
reklama

Sobotni (28.09.2024) wernisaż w rawickim muzeum był poświęcony albumowi, który powstał z zapomnianych klisz dawnego fotografa z gminy Pakosław. Po wielu latach  młody chłopak odnalazł je na strychu, a po kolejnych kilkudziesięciu udało się zebrać je w album.

Niezwykłe znalezisko

Jak podaje Muzeum Ziemi Rawickiej w swoich mediach społecznościowych, Ireneusz Kaźmierczak, w 1977 roku, podczas wakacji w Osieku, odnalazł na strychu u dziadków cztery kartonowe pudełka zawierające płytki szklane i błony fotograficzne. Autor tych zdjęć, Antoni Małecki, zmarł w 1976 roku. Mieszkał w drugiej części budynku, był bratem babci Ireneusza Kaźmierczaka. Na co dzień pracował jako murarz. Amatorsko fotografował portrety sąsiadów, komunie i wesela.

reklama

Po 46 latach, w styczniu 2023 roku, autor albumu zeskanował negatywy i wywołał zdjęcia, które składają się na album fotografii Antoniego Małeckiego. W albumie są zdjęcia mieszkańców wsi: Osiek, Pomocno, Zaorle, Baranowice, Sowy, Zaborowo i Pakosław. Zdjęcia zostały wykonane w latach 50. i 60. XX wieku. W kwietniu 2023 roku, dzięki wsparciu Muzeum Ziemi Rawickiej, Ireneusz Kaźmierczak wrócił do Osieka i okolicznych miejscowości, żeby tym razem przygotować swój projekt fotograficzny z wykorzystaniem zdjęć Antoniego Małeckiego. W projekt zaangażowała się także mieszkanka Pomocna, Dorota Maćkowiak-Piechowitz.

Podróż w czasie

Jak przekazało rawickie muzeum, realizacja projektu okazała się dla Ireneusza Kaźmierczaka niezwykłą podróżą w czasie, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się współistnieć. Po ponad sześćdziesięciu latach ponownie wystawił na wpływ światła słonecznego negatywy w miejscach, w których powstały, by przywołać wspomnienia o ludziach, ich domach, ogrodach, polach, chwilach radości i smutku. Muzeum dodaje, że w realizacji projektu pomocni byli mieszkańcy gminy Pakosław, którzy wspierali swoją pamięcią i wiedzą ten projekt.

reklama

Projekt "Cząstki czasu" wyróżniony został w Konkursie "Poznańska Nagroda Fotograficzna".

Wspomnieniowy wernisaż

W sobotni wieczór w Rawiczu odbył się wernisaż projektu. Stał się okazją nie tylko do oglądania historycznych zdjęć, ale także wspomnień i spotkań. Na spotkanie przybyli także potomkowie Antoniego Małeckiego - dzieci, wnuki oraz prawnuki. Jak przekazała Dorota Maćkowiak-Piechowitz, niektórzy z odwiedzających wernisaż odnaleźli na fotografia siebie z czasów młodości. 

Muzeum Ziemi Rawickiej przekazało, że wystawa jest dostępna do 23 października 2024 roku, a album można kupić bezpośrednio u autora. Ponadto, jeden egzemplarz jest dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławiu. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama