Na wystawie eksponowane są przede wszystkim obrazy na deskach, które liczą niekiedy ponad 100 lat.
- Na wystawie prezentowane są obrazy ikonograficzne, ale również dwie pisane ikony wykonane przez Elżbietę Szajerkę - wyjaśnił prowadzący wernisaż i instruktor kółka plastycznego, Tomasz Bzdęga. - Przedstawiają sceny z życia Jezusa i świętych, stąd tytuł ekspozycji.
Wystawę można oglądać do 12 maja.
Różnica między ikoną a obrazem ikonograficznym polega na stosowanych technikach malarskich i przygotowaniu deski.
Ikona jest obrazem sakralnym malowanym na drewnie, przedstawiającym postacie świętych, sceny z ich życia oraz sceny biblijne. Według tradycji, autorem pierwszych ikon był święty Łukasz Ewangelista. Ikony są charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich - prawosławnego i greckokatolickiego. Słowo „ikona” pochodzi od greckiego „eikon”, oznaczającego obraz, wizerunek lub portret.
Obraz ikonograficzny opiera się na takich samych założeniach tematycznych, ale jest malowny farbami olejnymi, akrylami czy akwarelami. Podłożem moze być drewno, jak również płótno czy karton. Można je było również zobaczyć na wystawie malarstawa studentow Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kliknij TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.